Kozmetik Jinekoloji

Vajinoplasti

Vajinoplasti, vajina daraltma veya vajina genişletme operasyonlarına verilen genel isim olarak tanımlanabilir. Vajinoplasti, hem Türkiye’de hem de dünyada en çok tercih edilen genital estetik uygulaması olarak biliniyor. Vajinoplasti kapsamında en sık gerçekleştirilen uygulama vajina daraltma uygulamasıdır.

 

Vajina Daraltma Ameliyatı

Bazı kadınlarda ilerleyen yaş, geçirilen hamilelikler veya farklı vajinal operasyonlar nedeniyle esneyen ve gevşekleşen dokular yüzünden vajinada genişleme yaşanır ve bu genişleme hem kadında hem de partnerinde cinsel haz alamama, veya cinsel ilişki sırasında vajinadan gaz çıkarma sesine benzer sesler gelmesi gibi problemlerine yol açar. Genişlemiş bir vajinayı tekrar daraltmak ve sıkılaştırmak için vajinoplasti adı verilen genital estetik uygulaması yapılmaktadır.

Vajina daraltmak için yapılan vajinoplasti uygulaması, lazerle veya cerrahi yöntemle gerçekleştirilebilmektedir.

Her iki yöntem de oldukça basit ve hızlı operasyonlardır; özellikle lazerle vajinoplasti, iyileşme süresi çok daha kısa, acısız, ağrısız ve konforlu bir yöntemdir.

Labioplasti (Vajina İç veya Dış Dudak Estetiği)

Labioplasti, genital bölgedeki iç veya dış dudaklara yapılan tüm müdahalelerin genel adıdır. Labioplastiyle ilgili daha fazla bilgi vermeden önce, bilgiye ihtiyacı olanlar için iç ve dış dudakları tam olarak tasvir etmekte fayda var.

Genital bölgede, yani halk tabiriyle vajina bölgesindeki dış dudaklar, kasıklara çok yakın duran, dışları tüylü normal deriyle kaplı olan dudaklardır. Dış dudaklara aynı zamanda büyük dudaklar da denilebilir.

İç dudaklar ise, dış dudaklardan hemen sonra, vajina girişine yakın duran ve normal deriyle kaplı olmayan, pembe vajina dokusuna sahip, daha küçük olan ince iç dudaklardır.

Hem dış dudaklarda hem de iç dudaklarda, doğuştan veya çeşitli sebeplerden dolayı sonradan bazı şekil bozuklukları oluşabilmektedir; ve labioplasti de iç veya dış dudaklarda oluşan bu görüntü bozukluklarını düzelten genital estetik çeşididir.

Labioplasti ile ne gibi bozukluklar düzeltilebilir?

Vajina iç dudak estetiği

Örneğin, en sık karşılaşılan bozukluklardan biri, iç dudak sarkmasıdır. İç dudaklar bazı kadınlarda çeşitli sebeplerden dolayı aşağı doğru sarkar ve hatta bazen (kadın ayakta ve bacakları kapalı dururken) iç dudakların biri veya ikisi birden dış dudaklardan daha aşağıda görünür. Bu sarkık görüntü hem kadını hem de eşini rahatsız edebilir. Eğer sizin de iç dudaklarınızda sarkma varsa labioplasti ile iç dudaklarınız düzeltilir, kısaltılır, koyu renkli ve kırışık olan görünümden kolayca kurtulabilirsiniz.

Bazı kadınlarda ise, dış dudaklar zamanla dolgunluğunu yitirebilir, incelip çelimsizleşebilir. İncelmiş, içi boşalmış dış dudakların görüntüsü de olağan dışı bir görünüm yarattığından, basit bir dolgu uygulamasıyla eski dolgun haline kavuşturulabilir.

Veya bazen tam tersine, dış dudaklar fazla büyük ve kabarık olabilir; yani dar kıyafetler veya bikini vb. giyildiğinde dışarıdan görülecek kadar büyük bir şişkinlik veya kabarıklık söz konusu olabilir. Estetik operasyon ile bu görünümden hızlıca kurtulabilirsiniz.

Genital Bölge Beyazlatma (Lazerle Vajina Beyazlatma)

Genital bölgede yaşanan kararma, siyahlaşma sorunları bugün pek çok kadını rahatsız eden ve en sık başvuru aldığımız genital estetik sorunlarından biri.

İlerleyen yaş, düzgün yapılmayan lazer epilasyon uygulamaları veya hormonal değişiklikler, genital bölgedeki dış veya iç dudaklarda bölge bölge kararmaya ve siyahlaşmaya neden olabilir. Özellikle iç dudakların kenar ve uç kısımlarında sık görülen bu kararma sıkıntısı, sanki çürümüş gibi siyahlaştığından, vajinanın pembemsi rengini ve estetik görünüşünü epey bozmaktadır.

Genital bölgesindeki bu kararmalardan hoşnut olmayan, bu nedenle özgüven kaybı yaşayan kadınlar için lazerle genital beyazlatma büyük bir kurtarıcıdır. Lazerle genital beyazlatma yaptıranlar, kendilerini daha iyi hisseder ve gençlik zamanlarındaki orijinal pembe görünümlü vajinaya kavuşurlar.

Lazerle genital beyazlatma uygulaması oldukça hızlı ve basit bir uygulamadır; cerrahi değildir, iyileşme süresi kısadır.

Lazer ile Vajinal Rejuvenasyon (Lazer İle Vajina Daraltma ve Yenileme)

Lazerle vajina daraltma ve yenileme, ilerleyen yaş, menopoz, geçirilen hamilelik ve doğumlar gibi sebeplerle zaman içinde eski, sıkı ve orijinal halini kaybedebiliyor. Kaslarda ve dokularda gevşeme, vajina kanalında genişleme yaşanabiliyor. Bu da, gevşeklik ve genişleme sorunu yaşayan kadında ve eşinde cinsellik esnasında haz alamama, hatta zamanla cinsellikten uzaklaşma problemlerine yol açıyor. Ayrıca kadında büyük stres ve özgüven kaybına da sebep oluyor.

Tüm bu sorunları, lazerle vajina daraltma ve yenileme uygulaması ile çözmek mümkün.

Lazerle vajina daraltma ve yenileme uygulaması sırasında, genelde Erbium YAG tipi lazer cihazlar kullanılıyor ve anesteziye gerek kalmadan, ağrısız ve acısız biçimde uygulama yapılabiliyor.

Uygulama öncesinde veya sonrasında herhangi bir anestezik uygulama, ağrı kesici, antibiyotik vb. ilaç desteğine gerek yok. Acısız, ağrısız, yaklaşık 20-25 dakika süren basit ve hızlı bir uygulamadan bahsediyoruz.

Lazerle vajina daraltma ve yenileme, kullandığımız yüksek teknolojili lazer cihazları ile gevşekleşen ve genişleyen vajinayı, dokuları yenileyerek ve mevcut dokuların kalitesini arttırarak sıkılaştırmaya yarıyor. Uygulama sonrasında vajina yıllar önceki genç, taze ve sıkı haline geri dönüyor.

Pubis Estetiği (Tüylü Tepe Bölge Estetiği)

Pubis adı verilen bölge, göbeğin hemen altında, kasıkların arasında kalan tüylü tepe bölgesidir. Pubis bölgesinde ilerleyen yaş veya anatomik nedenlerden ötürü çeşitli şekil bozuklukları görülebilmekte. Özellikle fazla şişkinlik ve kabarık görünüm, bikini, mayo, tayt gibi giysiler giyildiğinde dışarıdan fark edilen ve kadını fazlasıyla rahatsız eden bir problem.

Pubis estetiği, en sık tercih edilen genital estetik türlerinden biri ve oldukça basit bir uygulama. Dakikalar içinde, küçük cerrahi dokunuşlarla pubis bölgesindeki kabarık görünüm düzeltilebiliyor ve kadınlar olması gerektiği gibi düzgün, sıkı ve güzel görünen bir pubis bölgesine kavuşuyor.

Vajina Dış Dudak Estetiği (Labia Majora Estetiği)

Dış dudaklar, veya diğer adıyla büyük dudaklar, genital bölgede, kasıkların hemen yakınında olan dış kısımları kıllar ile kaplı olan büyük dudaklardır. Dış dudaklar cilt altı yağ dokusu fazla olan bazı kadınlarda gereğinden fazla büyük, şişkin ve kabarık olurlar. Özellikle bikini gibi kıyafetler giyildiğinde yanlardan taşma, dışarıdan bakıldığında göze çarpma, fazla kabarık görünme gibi rahatsızlık verici problemlere neden olurlar.

Bazı kadınlarda ise tam tersine, özellikle hızlı kilo verme süreçlerinden sonra, dış dudaklarda incelme, gevşeyip sarkma sorunları ortaya çıkar.

Tüm bu sorunların hepsi büyük dudak estetiği (labia majora estetiği) adı verilen genital estetik türüyle ortadan kaldırılabilmektedir. Labia majora, esasen bir labioplasti alt türüdür; fakat halk arasında labioplastiden çok, dış dudak estetiği olarak adlandırılır.

İncelmiş, hacim kaybetmiş ve sarkmış dış dudaklara dolgu enjeksiyonu yapılırken, fazla büyük, hacimli ve kabarık olan dış dudaklara da inceltme ve küçültme uygulamaları yapılır.

Dış dudak estetiği genel olarak ufak bir cerrahi uygulamadır, lokal anestezi ile yapılır, iyileşme ve sosyal hayata dönme süresi çok kısadır.

Perine Estetiği (Doğumdan Kalan Dikiş İzlerinin Düzeltilmesi)

Perine, asıl adıyla perineum, adı verilen bölge, vajina girişiyle anüs çıkışı arasında kalan, pürüzsüz yumuşak bir dokuya sahip, genelde 2-3 cm, en fazla 5 cm uzunluğunda olan bölgedir. Perine bölgesine yapılan estetik müdahaleler, en sık yaptırılan genital estetik uygulamaları arasındadır.

Perine bölgesi, başına “normal doğum” gibi bir hadise gelmediği sürece normalde oldukça yumuşak, düzgün, ipeksi ve pürüzsüzdür; fakat özellikle normal doğum esnasında, vajina bebeğin kolayca çıkabilmesi için genişleyip açılırken, perine bölgesinde de çeşitli yırtıklar oluşur.

Normalde, bu yırtıklar kendiliğinden, biçimsiz, şekilsiz ve kontrolsüz biçimde olmasın diye, doğum esnasında hekim tarafından bu bölgeye bilinçli kesikler atılır.

Bu kesiklerin atılmadığı ve perine bölgesinin kendiliğinden yırtıldığı durumlarda, özellikle evde doğum yapıldığında; veya atılan kesiklerin doktor tarafından doğru teknikle dikilmemesi durumunda, bu yırtıkların ve hatalı dikişlerin izleri ömür boyu kalabilir.

En popüler genital estetik türlerinden biri olan perineoplasti, yani perine estetiği de işte bu yanlış dikilmiş dikiş izlerinin, veya kötü şekilde iyileşmiş yırtık izlerinin düzelmesi, perine bölgesinin tekrar eskisi gibi düzgün, pembe, ipeksi pürüzsüz hale gelmesi için yapılan genital estetik türüdür.

Op. Dr. Didem Kurban Ankara Çankaya’daki kliniğinde sayısız başarılı perine estetiği uygulaması gerçekleştirmiştir.

Klitorise Yapılan Uygulamalar (Klitoral Hudoplasti)

Klitoris, kadın genital bölgesinde, kadının cinsel haz almasına yarayan genital bölge parçasıdır.

Klitoris, yapısı gereği, hemen hemen tüm kadınlarda, ince birer yaprağa benzeyen iç dudakların tepede birleştiği noktada ufak bir bezelye tanesi gibi bulunur ve yaprağa benzeyen iç dudakların birleştiği bu noktada, klitorisin hemen üzerinde (tepesinde) iç dudaklara bağlı bir et parçası da vardır.

Bu doku parçası, klitorisin üzerini örtmektedir ve klitorisin dışarıdan bakınca küçük, güzel bir bezelye gibi görünmesini engellemektedir.

Özellikle iç dudak estetiği yaptıran kadınlar, klitorisin üzerini büyük oranda örten bu doku parçasının da alınıp yok edilmesini isterler, ki vajinaları bakınca barbie vajinası gibi görünsün ve klitoris tam anlamıyla ortaya çıksın.

Klitorisin üzerindeki bu doku parçasının alınmasına ve varsa klitoris üzerindeki ciltteki kırışıklık ve katlantıların düzeltilmesi işlemine klitoral hudoplasti adı verilmektedir.

Klitorise yapılan bu tür fazlalık ve kırışıklık giderici müdahaleler, yani klitoral hudoplasti, labioplasti ile beraber en sık yaptırılan genital estetik türlerinden biridir.

Barbie vajina sahibi olmak istiyorsanız başarılı bir iç dudak estetiği ve klitoral hudoplasti işlemi için hemen Op. Dr. Didem Kurban’la iletişime geçin.

Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma, idrarını tutamama veya tuvalete yetişememe problemleri, özellikle kadınlarda çeşitli sebepler nedeniyle sık görülen bir problem.

Obezite, menopoz, ilerleyen yaş, bölgedeki kasların zayıflaması, rahim sarkması gibi pek çok çeşitli sebepleri olabilen idrar kaçırma problemi, kişide hem hijyen hem de sosyal hayatı sekteye uğratma açısından ciddi bir sorundur.

Günümüzde genital estetik kapsamında, vajina daraltma, vajina sıkılaştırma gibi uygulamalarda da kullanılan lazer teknolojisi, idrar kaçırma tedavisi için de kullanılmaktadır.

Lazerle idrar kaçırma tedavisi aslında idrar kaçırmanın mevcut diğer tedavileri içinde en hızlı, konforlu ve etkili sonuç veren yöntem olarak sayılmaktadır.

Lazerle idrar kaçırma tedavisinde, genellikle CO2 lazer teknolojisi kullanılarak, ilgili bölgedeki dokular termal yöntemle ısıtılır ve dokuların kalitesi arttırılır. Kalitesi artan ve yenilenen dokular sayesinde, iki veya en fazla üç kere tekrarlanan tedavi sonucunda idrar kaçırma problemi tamamıyla ortadan kalkmaktadır.

Lazerle idrar kaçırma tedavisi SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı kapsamında değildir.

Güvenilir ve başarılı bir lazerle idrar kaçırma tedavisi için Ankara’da Op. Dr. Didem Kurban ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yapın