Kadın doğum uzmanı Ankara ya da jinekolog Ankara olarak da bildiğimiz kadın doğum uzmanları, kadın hastalıkları ve doğum alanındaki hastalıkların tanı ve tedavi sürecinde yer alan uzmanlardır. Üniversitelerde tıp eğitimi aldıktan sonra, kadın hastalıkları ve doğum alanında uzmanlaşarak, meslek hayatlarına başlarlar. Başta kadın hastalıkları, gebelik, doğum ve doğum kontrol yöntemleri olmak üzere birçok hastalığın tedavi sürecinde görev üstlenirler. Ülkemizde, her ilde bulabileceğiniz kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, özellikle Ankara gibi büyük illerde hem devlet hastanelerinde ve özel kurumlarda hem de kendi muayenelerinde hastalarına hizmet verirler.

Ankara kadın doğum uzmanı hakkında arama yapıyorsanız ve şikâyetleriniz için bir jinekologa danışmak istiyorsanız Op. Dr. Didem Kurban ile iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

 

Kadın Doğum Uzmanı Ankara Nasıl Olunur?

Kadın doğum uzmanları, üniversitelerin 6 yıllık tıp eğitimini tamamladıktan sonra, uzmanlık eğitimi alarak görevlerine başlarlar. Bu süreçte kadın hastalıklarına yönelik hem teorik hem de pratik eğitim sürecini tamamlayarak, alanda uzmanlık kazanırlar.

Kadın Doğum Uzmanı Ankara Hangi Hastalıklara Bakar?

Kadın doğum hastalıkları; kadın üreme sisteminde meydana gelen ve kadının adet düzenini ve doğurganlığını etkileyen sorunlardır. Kadın doğum uzmanları, kadın üreme sistemini olumsuz etkileyen, işlevini bozan tüm hastalıklara bakabilir. Tanı koyabilir ve uygun tedavi yöntemine karar verebilir.

Kadın doğum uzmanları;

-Vajinismus tedavisi

-Gebelik danışmanlığı, gebelik öncesi danışmanlık

-İnfertilite (kısırlık) tedavisi

-Tüp bebek tedavisi

-Aşılama tedavisi

-Doğum kontrol yöntemleri konusunda bilgilendirme yapılması, rahim içi doğum kontrol aparatlarının yerleştirilmesi

-Kürtaj ve vakumlu kürtaj

-Adet düzensizliği ve tedavisi

-Rahim ve vajinal sarkma tedavisi

-Yumurtalık ve rahim kanserleri

-Akupunktur ile vajinismus tedavisi

-Rahmin alınması (histerektomi)

-Miyom, kist ve poliplerin değerlendirilmesi

-Genital estetik işlemler

-Cinsel isteksizlik ve orgazm olamama tedavisi

Jinekolojik Muayene Neden Yapılır?

Üreme sistemindeki rahatsızlığın teşhis edilmesi ve kadının üreme sistemi sağlığının değerlendirilmesinde ilk aşama jinekolojik muayenedir. Jinekolojik muayene kimi zaman vajinal dokuların incelenmesi kimi zaman rahim içinin görüntülenmesi için yapılabilir. Jinekolojik muayene sırasında kanser şüphesi değerlendirilebilir, adet düzensizliklerine neden olan miyomlar, polipler ya da kistik dokular tespit edilebilir. Ankara kadın doğum uzmanı ve jinekolojik muayene için Op. Dr. Didem Kurban ile iletişime geçebilirsiniz.

Kadın Doğum Uzmanı Ankara Muayeneyi Nasıl Yapar?

Jinekolojik muayene, uzman kadın doğum uzmanları tarafından yapılır. Hastanın şikâyetlerine göre farklı hastalık şüphelerini analiz etmek için farklı işlemler yapılabilir. Jinekolojik muayene sırasında çoğunlukla vajina girişi spekulum yardımıyla açılır. Vajina girişindeki dokular, rahmin içi ve yapısı incelenir. Bu esnada ultrason görüntülemesi yapılabilir. PAP – Smear testi için sürüntü örneği alınabilir.

Düzenli Jinekolojik Muayene Ne Zaman Yapılır?

Jinekolojik hastalıkların birçoğu, erken teşhis sayesinde tedavi edilebilmektedir. Ancak rahim ve rahim ağzı kanseri gibi sinsi ilerleyen rahatsızlıkların erken teşhisi için düzenli jinekolojik muayene önemlidir. Üreme çağındaki her kadının, bir şikâyeti olsa da olmasa da, her yıl düzenli muayene olması tavsiye edilmektedir. HPV’li kadınlarda ise bu süre 6 aydır. Gebelik sürecinde takip edilen, düzenli kontrollerini yaptıran kadınların da rutin kontrol sıklığı artabilir.

Ankara Kadın Doğum Uzmanı – jinekolog Ankara Fiyatları 2022

Kadın doğum uzmanları, özellikle Ankara gibi büyük şehirlerde oldukça fazladır. Çünkü büyük illerimizde, sadece devlet ya da özel hastanede değil, özel muayenehanede de tedavi olma şansı oldukça yüksektir. Şikâyetiniz olan alanda uzmanlık kazanmış bir doktorla çalışma imkânı da kısa sürede sağlığınıza kavuşmanıza yardımcı olur. Ankara kadın doğum uzmanı, genital estetik uygulamalar ve tüp bebek tedavileri gibi birçok tedavi hakkında daha fazla bilgi almak için muayenehanemizle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yapın