Cinsel İlişkide Ağrı Tedavisi

Ankara Cinsel İlişkide Ağrı Tedavisi

Tıp literatüründe “disparoni” olarak tanımladığımız ağrılı cinsel ilişki %80 fizyolojik nedenlerle meydana gelen bir cinsel işlev sorunudur. Kadının cinsel ilişki sırasında ağrı ya da acı hissetmesine bağlı ortaya çıktığı için “ağrılı penetrasyon” olarak da bilinmektedir. Birçok kadın bu durumu çözümsüz görmesine rağmen ağrılı cinsel ilişki bir kader değildir. Altında yatan nedenler tespit edildiğinde tedavi edilebilir ve cinsellik, kadın için de zevkli hâle gelebilir. Özellikle lazer ve PRP tedavisi gibi konforlu ve etkili uygulamalar sayesinde disparonide oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Yazımızın devamında Ankara cinsel ilişkide ağrı tedavisi ve disparoni nedenleri hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Cinsel tedaviler hakkında detaylı bilgi almak için ise Op. Dr. Didem Kurban ile iletişime geçebilirsiniz.

Cinsel İlişkide Ağrı (Disparoni) Nedir?

Cinsel ilişkide ağrı tedavisi Ankara; cinsel ilişkide ağrı yani disparoni, kadının cinsel birleşme sırasında ağrı ya da acı hissetmesi ile karakterize olan rahatsızlıktır. Bu ağrı vajina girişinde ya da daha derinlerde, kasık bölgesinde olabilir. Toplumda oldukça sık görülen bir rahatsızlık olmasına rağmen, birçok kadın bu şikâyetle jinekologa başvurmakta çekinmektedir. Dolayısıyla tedavi süreci de giderek gecikmekte ve eşler hem fiziksel hem de duygusal anlamda yıpranmaktadır.

Cinsel İlişkide Ağrı Neden Olur?

Cinsel ilişkide ağrı pek çok nedenle ortaya çıkabilir. Olguların büyük çoğunluğunda altta yatan fiziksel bir neden vardır. Bu nedenle disparoni tanısında, öncelikle kapsamlı jinekolojik muayene yapılması şarttır. Disparoniyi, yüzeysel ve derin disparoni olmak üzere iki başlık altında inceleyebiliriz.

 

Yüzeysel Disparoni Nedenleri Nelerdir?

Yüzeysel disparoni; cinsel ilişki sırasında penisin vajene girmesiyle hissedilen ağrı çeşididir.

Nedenleri ise;

*Vulvar vestibulit sendromu: Vajina girişinde bulunan vestibulm bölgesinin aşırı hassaslaşmasına bağlı oluşan rahatsızlık

*Vajina enfeksiyonları

*Liken skleroz (Lichen sclerosus): Genital bölgedeki cilt dokusunun aşırı incelmesine bağlı ortaya çıkan rahatsızlık

*Hatalı yapılmış vajina ameliyatları, vajina daraltma işleminden sonra oluşan aşırı darlık

*Menopoza bağlı gelişen kuruluk ve atrofi

*Kızlık zarı anomalileri

*Vajinal kuruluk olarak sıralanabilir.

Derin Disparoni Nedenleri Nelerdir?

Derin disparoni ise cinsel ilişki sırasında kasık ya da karnın alt bölgesinde hissedilen acı, ağrı şikâyetidir.

Derin disparoni;

Endometriozis: Rahim içerisindeki endometrium tabakasının rahim dışına taşması

İç genital organlardaki hastalıklar ya da patolojiler

Geçirilmiş batın ameliyatlarından sonra kasıklarda oluşan kronik ağrıya bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Ağrılı cinsel ilişki, bu sıkıntıların yanında psikolojik faktörlerden de meydana gelebilir. Bazı kadınlarda cinsellik sırasında yaşanan huzursuzluk vajina kaslarının kasılmasına ve birleşmenin ağrılı olmasına neden olabilmektedir. Bazı durumlarda ise yukarıdaki nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar, psikolojik olarak cinsellikten kaçınmaya neden olabilmektedir.

 

Ağrılı Cinsel İlişkide Tedavi Mümkün Mü?

Disparoni, doğru yaklaşım sayesinde tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ancak kadınların birçoğu bu durumu paylaşmaya utandığı ya da önemsiz gördüğü için jinekolojik muayeneyi aksatmaktadır. Oysaki disparoni tedavisinde en önemli adım; altta yatan nedenlerin belirlenmesidir. Ankara cinsel ilişkide ağrı tedavisi hakkında tüm merak ettikleriniz için muayenehanemizle iletişime geçebilirsiniz.

 

Cinsel İlişkide Ağrı Nasıl Tedavi Edilir?

Hastanın fiziksel şikâyetlerini dinledikten sonra, yapılan bir dizi jinekolojik muayene ve tetkik ile cinsel ilişkide ağrı tanısı konulabilir. Tedavi sürecinde ise altta yatan faktörlere bağlı olarak farklı yöntemler tercih edilebilir.

Enfeksiyon, akıntı ve vajinit nedeniyle oluşan ağrı şikâyetlerinde en etkili yöntem; medikal ilaçlar ve antibiyotiklerdir. Yüzeysel disparoniye neden olan diğer şikâyetlerde ise PRP ve lazer tedavileri sayesinde oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

 

Ankara Lazer ve PRP ile Cinsel İlişkide Ağrı Tedavisi

Lazer ve PRP tedavileri, acısız ve ameliyatsız tedavi yöntemleri olduğu için jinekoloji alanındaki birçok rahatsızlığa kısa sürede çözüm getirmektedir.

Lazer ile yapılan ağrılı cinsel ilişki tedavisinde amaç; CO2 lazerin ısıtıcı gücünden yararlanarak, dokuların yenilenmesini sağlamaktır. Kolajen ve elastin lif bakımından güçlenen vajina bölgesi, kendi kendini yenileyerek, bu bölgedeki cilt kusurlarının tedavisini sağlamaktadır.

PRP tedavisinde ise doku yenileyici etki kişinin kendi kanındaki platelet hücrelerden gelir. Vücudumuzun onarıcı hücreleri olan platelet hücreler, yoğunlaştırılarak genital bölgeye verildiğinde tedavi edici özelliğini çok daha etkin gösterirler. Böylece bölgedeki dokuların canlanmasını ve onarılmasını sağlarlar.

 

Lazer ve PRP ile tedavi edilebilen ağrılı cinsel ilişki nedenleri:

*Vajinal kuruluk

*Vulvar vestibulit

*Liken tedavisi

Bu süreçte aynı zamanda akupunktur tedavisinden de destek alınabilir. Akupunktur tedavisi; kişinin psikolojik olarak rahatlamasını sağlayarak, dokuların gevşemesini ve cinsel ilişkinin kolay gerçekleşmesine yardımcı olur.

Ankara cinsel ilişkide ağrı tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için Op. Dr. Didem Kurban’ın muayenehanesini arayabilirsiniz.

Yorum Yapın