CO2 Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi Ankara

Kadınlarda idrar kaçırma, özellikle orta yaşlarda, doğumlardan sonra sık görülen bir şikâyettir. Vajinal dokuların zayıflamasına bağlı oluşan idrar kaçırma, kadının günlük yaşamını ciddi şekilde etkileyebilir. İş ya da sosyal ortamlarda idrar kaçırmak, ciddi bir soruna dönüşebilir. Lazerle yapılan idrar kaçırma tedavisi, vajinal kanaldaki dokuların güçlenmesini sağlayarak, idrar kaçırmayı engeller. Basit, pratik ve etkili bir çözüm olduğu için, günümüzde idrar kaçırma tedavisinde en çok tercih edilen, en modern tedavi yöntemidir.

 

Yazımızın devamında CO2 lazerle idrar kaçırma tedavisi hakkında daha fazla bilgi vereceğiz. Ankara CO2 lazerle idrar kaçırma tedavisi fiyatları ile ilgili detaylı bilgi için ise Op. Dr. Didem Kurban’ın muayenehanesini arayabilirsiniz.

 

İdrar Kaçırma (Üriner İnkontinans) Nedir?

İdrar kaçırma, bebek ve çocuklarda normal karşılanan bir durum olmasına rağmen, yetişkinlikte sona eren ve anormal kabul edilen bir şikâyettir. Aşırı gülme, çok sıkışma gibi durumlarda yetişkinlerde de zaman zaman idrar kaçırma olabilir. Stres tipi idrar kaçırma dediğimiz bu durum, genellikle nadiren olur. Ancak idrar kaçırmanın sıklaşması, düzenli bir hâl alması, her gülmede ya da öksürükte tekrar etmesi, sıkıntılı bir durumdur.

 

İdrar Kaçırma Neden Olur?

Kadınlarda idrar kaçırmanın en yaygın nedenlerden biri; doğumdan sonra vajinal kasların zayıflamasıdır. Özellikle zorlu normal doğumlardan sonra ya da birden fazla çocuk doğurmuş kadınlarda sık görülür. Normal doğum esnasında, vajinal duvarlar gerilir. Gerilen kaslar ise hasara daha açıktır. Kaslar zayıfladıkça, mesane de vajina ön yüzüne doğru sarkar. Bu nedenle idrar kaçırma sorunu ortaya çıkabilir.

 

Kadınlarda idrar kaçırmanın önemli nedenlerinden biri de pelvik kasların zayıflaması ve östrojen seviyesinin düşmesidir.

 

İdrar Kaçırma Çeşitleri Nelerdir?

İdrar kaçırma, birkaç farklı şekilde meydana gelebilir.

 

Stress İnkontinans (SUI)

Yaygın görülen bir idrar kaçırma türüdür. Karın basıncı nedeniyle idrarın kaçırılmasıdır. Yani öksürük, kahkaha, ağır kaldırma gibi nedenlerle idrar kaçırmadır.

 

Urge İnkontinans

Bir anda gelen, yoğun idrara çıkma isteği ve tuvalete yetişemeden idrarın kaçırılması durumudur.

 

Overflow ya da Taşma İnkontinans

Mesanenin tamamen boşaltılamamasına bağlı ortaya çıkan idrar kaçırma sorunudur.

 

Total İnkontinans

Mesanenin hiçbir şekilde idrar depolayamaması durumudur. Ankara idrar kaçırma tedavisi ve idrar kaçırma türleri hakkında daha fazla bilgi için muayenehanemizi arayabilirsiniz.

 

İdrar Kaçırma Nasıl Teşhis Edilir?

İdrar kaçırmanın tedavi gerektiren, ciddi bir sorun olup olmadığı büyük oranda hasta öyküsüne göre belirlenir. Kişinin idrar kaçırdığı zamanlar,durumlar ve günlük rutinleri değerlendirilerek, idrar kaçırmanın türü belirlenebilir.

 

Bu süreçte idrar yolları incelenebilir, mesane boyu ve sarkma olup olmadığı değerlendirilir. Sistoskopi denilen özel yöntem ile mesane ve idrar sistemi incelenebilir. Ürodinamik testler yardımı ile böbreklerin işlevi kontrol edilebilir.

 

İdrar Kaçırma Kimlerde Olur?

Kadınlarda, doğumdan sonraki 6 ay içerisinde idrar kaçırma şikâyetleri olması doğal karşılanır. Doğumun etkisi geçip, kaslar güçlendikçe idrar kaçırma şikâyetleri de azalır. Ancak yaşam şekli ve yapısal etkenlere bağlı olarak, bazı kadınlarda bu kaslar tam anlamıyla onarılamaz. Ya da yapısal olarak daha zayıf olabilir. Bu durumda idrar kaçırma şikâyeti de ortaya çıkabilir. Ancak stres tipi idrar kaçırmanın tüm dünyada oldukça yaygın bir sorun olduğunu söyleyebiliriz.

 

İdrar Kaçırma Nasıl Tedavi Edilir?

İdrar kaçırma hem ameliyatlı hem de ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir. Özellikle hafif sarkma olan kişilerde, ameliyatsız tedaviler sayesinde kısa sürede, etkin sonuçlar alınabilmektedir. Mesane sarkması fazla ise kişinin genel sağlık durumu da dikkate alınarak, cerrahi yöntemler tercih edilebilir.

 

Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazerle idrar kaçırma tedavisinde en başarılı sonuçlar, Femilift lazerle alınır. Femilift lazer, yeni nesil bir CO2 lazer türüdür. Özel bir prob sayesinde, vajina içine yüksek miktarda lazer enerjisi uygulanmasını sağlar. Lazer ışınları, vajina dokularındaki kolajen sentezini artırır. Elastin fiberlerin kısalıp, uzamasını sağlar ve üretrayı destekler.

 

CO2 lazerle idrar kaçırma tedavisi Ankara, genellikle tek seansta oldukça etkili sonuçlar verir. Ancak seans sayısı ve süresi belirlenirken, mutlaka kişinin ihtiyaçları dikkate alınmalıdır. CO2 lazerle idrar kaçırma tedavisi, acısız bir işlemdir. Ameliyat kesileri yapılmadığı için iyileşme sürelerine de ihtiyaç duyulmaz. Kişi, aynı gün içerisinde evine dönebilir ve günlük yaşamına devam edebilir.

 

Ankara Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi Fiyatları

Lazerle idrar kaçırma tedavisinden kalıcı sonuç alabilmek için, işlemin 1,5 – 2 yılda bir yenilenmesi gerekir. Günümüzün gelişmiş teknolojisi sayesinde, CO2 lazerin dokulara verdiği hasar minimum düzeydedir. Bu nedenle kişi istediği sürece, güvenle lazer uygulaması yaptırabilir.

 

Ankara lazerle idrar kaçırma fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için Op. Dr. Didem Kurban ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yapın