Geçici ve Kalıcı Dikim Arasındaki Fark Ne?

Geçici ve Kalıcı Dikim Arasındaki Fark Ne?

Kızlık zarı; halk diliyle bekaret zarı, tıp dilinde ise hymen olarak bilinir. Vajinal bölgenin 1,5 -2 cm içerisinde bulunur. Kılcal damarlardan oluşur insan anatomisi için önemli bir organ değildir. Çocuk yaşlarda mikropların girmesini engelleyen bir duvardır. Çocukluk dönemi sonrasında bu özelliğini yitirir. Toplum için ise namus ve bekaret anlamına da gelir.

Kızlık zarı dikiminden önce mutlaka jinekolog tarafından kontrol edilmelidir. Zarın yırtılıp yırtılmadığına bakılmalıdır. Geçici ve Kalıcı kızlık zarı dikimi olmak üzere iki ayrı şekilde uygulanabilir. Öncelikle bunun kararı verilmelidir. Geçici ve Kalıcı kızlık zarı dikimi arasındaki fark nedir? Sorusu sıkça karşımıza çıkmaktadır. İnsanlar bu konuda net bir bilgi öğrenmek isterler işte bu neden bu sorunun cevabını size aşağıda anlatıyor olacağız.

Bunlar ;

*Geçici kızlık zarı yırtılan iki ucun birleştirilmesidir.

*Kalıcı kızlık zarında ise iki uca dikim uygulanır.

*Geçici kızlık zarı işlemi 10 dakika sürer ve ağrısız bir işlemdir.

*Kalıcı kızlık zarı 15-20 dakika sürer, ağrılı bir işlemdir.

*Geçici kızlık zarı dikimi sonrasında 1 ile 7 gün içerisinde mutlaka cinsel birliktelik yaşanmalıdır. Yani tavsiye edilen cinsel birliktelik yaşamadan 1 ile 5 gün öncesinde işlem yapılmasıdır. Bu işlem diğer deyişle düğün öncesi işlem de olarak bilinir.

*Kalıcı kızlık zarı operasyonundan sonra 1 ay ilişkiye kesinlikle girilmemelidir. Çünkü dikişlerin eriyip yapışmış olması gerekir. Bu süreden sonra istenilen zamanda cinsel birliktelik yaşanabilir. Yani  kalıcı kızlık zarının süresi yoktur. Aylarca, yıllarca kalabilir.

*Geçici kızlık zarı sonrası normal günlük yaşama dönülebilir.

*Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası mutlaka dikkat edilmeli, dinlenilmelidir.

*Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında doktorun bilgilendirmeleri dinlenmeli ve uygulanmalıdır. Bunlar bir süre spor yapılmamlı, alaturka tuvalet kullanılmamalı, ıkınmalardan zorlamalardan kaçınılmalıdır.

*Kızlık zarı dikiminden sonra yaşanan cinsel ilişkide hiçbir ağrı olmaz.

 

Yorum Yapın