Genital Bölge Neresidir? Genital Bölge Nerelerdir?

Genital Bölge Neresidir? Genital Bölge Nerelerdir?

Genital bölge, kadın üreme organlarının olduğu bölgeye denilmektedir.  Iç genital ve dış genital olmak üzere farklı konumları bulunur. Iç genital organlar, kadınların bacaklarının üst kısmında yer alırlar. Iç genital organlar, Rahim, serviks yumurtalık gibi.  Dış genital organlar, kişiden kişiye şekli ve rengi değişiklik gösterebilmektedir. Dış genital bölgede bulunan organlar, büyük dudaklar(labium major), klitoris, vajina girişi gibi.

Sizlere genital bölge organlarından bahsedelim;

  • VAJİNA: Rahim ağzından vücudun dış kısmına doğru uzanan kastan oluşan bir kanaldır. 15-18 santim aralığında uzunluğu vardır. Vajina, doğum ve cinsel ilişkinin olmasını sağlayan alandır. Esneyip, genişleyen bir yapıya sahiptir. adet kanaması da vajinadan dışarıya çıkmaktadır.
  • KLİTORİS: Klitorisin Yunanca’daki anlamı küçük tepe demektir. Cinsel ilişki sırasında kadınların cinsel haz almasını sağlayan bölgedir. Dışardan bakıldığında tam anlamıyla görünemez. Sadece küçük bir kısmı görülebilir. Kadının vücudunun en hassas bölgesi arasındadır. 8 binden daha fazla sinir bulunur. Kadınların zevk almasında rol alır.
  • DIŞ DUDAKLAR: Labium majör olarakta bilinen dış dudaklar, iki adet olup her iki yandan önden arkaya doğru uzanır. Kalın, dolgun görünüme sahiptir. Kişiden kişiye, yaşadığı coğrafya’ya, ırkına bağlı olarak rengi şekli ve büyüklüğü değişkenlik gösterebilir.
  • KÜÇÜK DUDAKLAR: Küçük dudaklarda yağ hücresi ve kıl bulunmamaktadır. Büyük dudaklara oranla ince yapıdadır. Kan damarları ve sinir uçları oldukça fazladır.
  • İDRAR YOLU: İdrar yolu diğer adıyla Üretra, klistorisin altında bulunur. Sadece idrar çıkışı vardır. Cinsel ve üreme ile bir bağlantısı bulunmamaktadır.
  • G NOKTASI: Vajindan 4-5 cm içeride yer alan idrar yolu deliğine yakın bölgeye denilir. Bu bölgenin uyarılmasıyla kadınlarda orgazmın doruk noktasını yaşatmaktadır.
  • RAHİM: Ana üreme organıdır. Yumurta ile sperm’in döllenmesiyle meydana gelen embriyonun yerleştiği, geliştiği bölgedir. Tıp dlinde uteus olarak bilinmektedir. Rahim boyutu doğum yapmış kadınlarda 5 ile 6 cm iken doğum yapan kadınlarda 6 ile 7 cmdir.
  • SERVİKS: Rahmin vajinaya giden boyun bölgesidir. Küçük bir kısım vajinaya çıkıntısı vardır. Penisin cinsel ilişki sırasında uyguladığı basıncı ve içeriye girişini hissettirir.
  • FALLOP TÜRLERİ: Yumurtalar burada döllenirler.
  • YUMURTALIKLAR: Üreme organıdır. Rahmin iki tarafında bulunur. Östrojen ve progesteronun salgılanmasını sağlar.

 

Yorum Yapın