Genital Estetik

Genital Estetik

Genital estetik ya da bir diğer adıyla vajinal estetik, bugün tüm dünyada kadınlar tarafından en çok yaptırılan estetik ameliyatı türlerinden biri. Kozmetik jinekoloji yani genital estetik şu an diğer estetik türlerini geride bırakan en popüler estetik dallarından birisi haline geldi. Bikini bölgesi aslında kadın vücudunun en önemli bölgelerinden birisidir. Bölgedeki görüntü bozukluğu, kadının özgüvenini en çok zedeleyen problemlerden biri. Özgüvenini kaybeden kadın hem cinsel açıdan sorunlar yaşar hem de psikolojik olarak fazlasıyla yıpranır.

Bu yüzden, eğer siz de genital bölgenizde özgüveninizi düşüren, kendinizi rahatsız hissetmenize yol açan bir problem olduğunu düşünüyor ve genital estetik ile alakalı araştırma yapıyorsanız kendinizi yalnız hissetmeyin. Genital Estetik işlemi hakkında detaylı bilgiye sahip olabileceğiniz, aklınıza takılan tüm sorulara cevap bulacağınız bu yazımızda sizleri en ince ayrıntısına kadar bilgilendireceğiz.


WHATSAPP BİLGİ AL

Genital Estetik Nedir? Genital Estetik Ne Demek?

Genital estetik, çok basit bir ifadeyle, genital bölgede gerçekleştirilen estetik operasyonlardır. Genital bölgedeki tüm parçaların uyum içinde çalışması, daha iyi performans göstermesi veya daha güzel görünmesi için yapılan operasyonlara verilen ad olarak tanımlanabilir. Bu operasyonlar genelde cerrahi olmakla birlikte, ameliyat içermeyen lazer ile de tedavi edilebilen işlemler bulunmaktadır. Genital estetik operasyonlarının büyük bir kısmı aslında fonksiyonları iyileştirmek için yapılıyor olsa da, bu iyileştirmeler tıbbi anlamda “estetik” olarak adlandırılır ve kişinin psikolojik ve fiziksel koşullarını çok daha konforlu hale getirirler. Genital estetik operasyonları oldukça çeşitlidir ve genital bölgenin hemen hemen her yerini iyileştirmek için uygulanabilir. Bu operasyonların çeşitlerinden bahsetmeden önce, genital bölgeyi ve bölümlerini daha iyi tanımakta fayda var.

Genital Bölge Neresidir? Genital Bölge Nerelerdir?

Bir kadının genital bölgesi aşağıdaki kısımlardan oluşur:

Dış Genital Bölge:

– Vajen

– Büyük dudaklar (Dış dudaklar)

– Küçük dudaklar (İç dudaklar)

– Kızlık zarı

– Klitoris

– Tüylü tepe bölgesi (Pubis bölgesi)

 İç Genital Bölge:

– Vajina (Hazne)

– Rahim ağzı

– Rahim

– Tüpler

– Yumurtalıklar

 Özellikle dış genital bölgede doğuştan, zamanla yaşlandıkça veya geçirilen cerrahi operasyonlardan sonra çeşitli görüntü bozuklukları veya işlev bozuklukları meydana gelebilir. Bu bozukluklar kişinin sağlığını tehdit etmediği sürece acil olarak değerlendirilmez; düzeltilmesi daha çok kişinin kendi tercihine kalır; fakat bu işlev veya görüntü bozukluklarının birçoğu kadınları psikolojik anlamda çok yıpratır. Genital bölgesinde herhangi bir görüntü veya işlev bozukluğu olan kadın sosyal hayatta zorlanır, kendine olan güveni azalır ve bu özgüven kaybı kadının cinsel hayatında yetersizlik, tatmin olamama, utanma ve uzun vadede cinsellikten uzaklaşma gibi sorunlara yol açar.


Genital Estetik Kimlere Yapılabilir?

Genital estetik ergenlik döneminden itibaren her kadına, her yaşta yapılabilir. Kişinin organlarının büyüme ve gelişme döneminden çıkmış olması estetik uygulaması yapılabilmesi için yeterlidir; ki bu zaten genel anlamda tüm estetik uygulamalarının temel prensibidir.

Genital Estetik Hangi Bölüm Tarafından Yapılır?

Genital estetik uygulamaları istisnalar hariç çoğunlukla operatör doktor sıfatına sahip jinekologlar ve kadın doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Yani, genital estetik operasyonları için jinekoloji bölümüne gitmeniz gerekir.Genital estetik uygulamaları veya ameliyatları, genital bölgeyi etkileyen bir kaza sonucu farklı cerrahlar tarafından yapılabilecek müdahaleler gibi acil durumlar dışında, her zaman mutlaka bir jinekolog tarafından gerçekleştirilmelidir.Genital bölge oldukça hassas olduğundan, seçilen doktorun gerçekleştirilecek operasyonla ilgili deneyimi de oldukça önemlidir.

Genital Estetik Devlet Hastanesinde Yapılıyor Mu?

Genital estetiğin devlet hastanelerinde yapılıp yapılmadığı ve “Genital estetik yapan devlet hastaneleri” pek çok hastamız tarafından sıkça sorulan sorulardan ikisi. Sorunuza vereceğimiz cevap maalesef hayır, ne yazık ki genital estetik uygulamaları devlet hastanelerinde yapılmıyor. Genital estetik uygulamaları, kişinin sağlığını tehdit eden ve acil müdahale gerektiren bir durum devlet hastanelerinde yapılmıyor ve dolayısıyla SSK kapsamında da değil.

Genital Estetik Zor Bir İşlem Mi?

Birçok kadın genital bölgesinde çeşitli görüntü veya işlev bozukluklarından şikâyetçi; fakat büyük bir kısmı bu çok da acil olmayan iyileştirme operasyonları için “bıçak altına yatmaya” cesaret edemiyor, alternatif yollar arıyor veya sürekli erteliyor.

Oysaki genital estetik operasyonlarının büyük kısmı “bıçak” içermiyor. Yani, genital estetik uygulamalarının birçoğu bugün gelişen teknoloji sayesinde cerrahi yöntemlerle değil, basit ve hızlı yöntemler kullanılarak gerçekleştiriliyor.

Genital Estetik Yöntemleri Nelerdir?

Genital estetik uygulamaları, pek çok kişinin sandığının aksine, sadece cerrahi yöntemlerle yapılmaz. Aslında günümüzde genital estetik uygulamalarının çok azı cerrahi olarak yapılıyor ve oldukça hızlı, acısız ve ağrısız yöntemler mevcut.

Bugün genital estetik uygulamalarında kullanılan yöntemler şöyle sıralanabilir:

-Lazerle genital estetik,

-Radyofrekansla genital estetik,

-Cerrahi genital estetik,

-Basit genital kozmetik uygulamaları. (Aşı, dolgu vb.)

Bugün en sık yaptırılan genital estetik uygulamalarından olan vajina daraltma, idrar kaçırma tedavisi, genital beyazlatma, haz alma oranını iyileştirme gibi uygulamalar, cerrahi-dışı yöntemlerle (lazer veya radyofrekans ile) yapılmaktadır.

Genital Estetik Lokal Anestezi İle Mi Yapılır?

Evet, eğer istisnai bir durum yoksa ve hasta kendisi genel anestezi ile operasyon geçirmeyi tercih etmezse genital estetik uygulamaları lokal anestezi ile yapılır. Lokal anestezi, vücutta sadece operasyon yapılacak olan bölgenin uyuşturulduğu anestezi türüdür.

Lokal anesteziyle yapılan genital estetik uygulamalarında hasta hiçbir acı veya ağrı hissetmez; ayrıca operasyon sonrası sosyal / günlük hayatına çok hızlı biçimde dönebilir.

Ayrıca lokal anestezi ile yapılan uygulama fiyatları genel anestezi ile yapılanlardan daha uygundur.

Genital Estetik İşlemi Sonrasında Ne Zaman İyileşirim?

Genital estetik uygulamasından sonra hastanın tam olarak ne zaman iyileşeceği, nasıl bir operasyon yapıldığına bağlıdır. İşlemleri detaylı anlattığımız yazımızda iyileşme sürelerine ulaşabilirsiniz.

Genital Estetik Ameliyatı Fiyatları 2022

Genital estetik fiyatları tamamen nasıl bir operasyon yapıldığına, lokal mi yoksa genel anestezi mi kullanıldığına ve hastadaki işlev bozukluğunun seviyesine  göre değişir. Her ameliyatın veya operasyonun fiyatları ile alakalı daha net bilgi edinmek için aşağıdaki genital estetik çeşitleri başlığı altında bulunan operasyonların kendi sayfalarını ziyaret ediniz.

AMELİYATSIZ GENİTAL ESTETİK YAPILABİLİR Mİ?

Evet. Bu soru hastalarımızın en sık sorduğu sorulardan birisi. Birçok hasta genital bölgesindeki görüntü ve doku bozukluklarını bıçak altına yatmadan, acısız ve zahmetsiz biçimde düzeltmek istiyor; ve bu kesinlikle mümkün.

Gelişen teknoloji ile şu an hızlı, cerrahi işlem gerektirmeyen ve zahmetsiz sonuçlar ortaya koyan başarılı lazer estetik cihazları ile en sık karşılaşılan aşağıdaki genital sorunlar tedavi edilebiliyor.

-İdrar kaçırma sorunları,

-Vajina daraltma (Vajinoplasti),

-Vajina enfeksiyonlarının tedavisi,

-Genital bölge beyazlatma,

-Vajina kuruluk problemleri,

-Doğum izlerinin yok edilmesi,

-Menopoz şikayetlerinin giderilmesi.

GENİTAL ESTETİK CAİZ Mİ?

Genital estetiğin caiz olup olmadığı sorusu da, her ne kadar ilginç görünse de, cevaplamak istediğimiz en sık sorulan sorulardan biri.

Çeşitli kaynaklardan derlediğimiz kadarıyla, birçok din aliminin bu soruya cevabı, “eğer tıbbi bir gereklilik varsa veya fonksiyonel bir iyileştirme olacaksa” yapılacak uygulamanın elbette caiz olduğu.

Ve diğer estetik türlerinden farklı olarak, genital estetik kapsamında yapılan tüm uygulamaların mutlaka fonksiyonel bir bozukluğu düzelttiğini veya bir fonksiyonu iyileştirdiğini söyleyebiliriz.

Ayrıca, bir çiftin cinsel birliktelik esnasında haz alma oranının iyileştirilmesi de çiftin evlilik birliğini devam ettirmesinde önemli bir fonksiyonel iyileştirme olarak değerlendirilmelidir.

Genital estetik bağlamında yapılan tüm uygulamalar kozmetik gibi görülse de, esasen kadının eşi (veya gelecekteki eşi) ile yaşayacağı uzun birliktelik boyunca aşklarını ve birlikteliklerini daim etmesi için oldukça önemlidir.

Yorum Yapın