Genital Siğil Kendiliğinden Geçer Mi?

Son zamanlarda sık sık karşımıza çıkan hastalıklardan biri olan genital siğiller birçok soruyu da beraberinde getirmiştir.

Genital siğil kendinliğinden geçer mi? Genital siğil evde tedavi edilebilir mi? gibi sorular karşımıza çıkmaktadır.

HPV virüsünü kapan kişi sayısı oldukça fazladır. Hastaların bir kısmı virüsü taşıdığından habersiz iken diğer bir kısmında ise genital çevrede oluşan siğiller ile kendini göstermektedir. Tedavi uygulanmaz ise kadınlarda rahim ağzı kanserine, erkeklerde ise penis kanserine neden olmaktadır. Bu nedenle virüsün mutlaka doktor takibine alınması gerekmektedir.

HPV’nin meydana getirdiği genital siğiller bağışıklık sistemini büyük oranda etkilemektedir. Genital çevrede oluşan siğillerin mutlaka HPV tarama testi ile hangi türe ait olduğu öğrenilmeli ve tedavisi için takibe alınmalıdır. Hastalar siğillerin kendi kendine geçebileceğine inanmaları, doktordan korku ve çekinme gibi durumlardan dolayı siğiller büyüdükten, ilerledikten sonra doktora gitmeye karar veriyorlar. Ancak bu durum hasta sağlığını tehlikeye attığından dolayı fark edilir edilmez uzman bir doktora başvurarak doktorun uygun gördüğü tedavi yöntemi ile genital siğillerden kurtulması gerekmektedir. Ayrıca evde kulaktan duyma bilgiler ile yapılan tedavilerden uzak durulması gerekmektedir. Hangi yöntemi uygularsanız uygulayın HPV meydana getirdiği siğiller geçmeyecektir. Bilakis doktor müdahalesi olmadığı taktirde çoğalacak ve ilerleyecektir.

Genital siğil tedavasi çok basit bir operasyon olup saniyeler sürer. Acısız ağrısız tedavi yolları da mümkündür. Doktorunuzun yaptırmış olduğu gerekli tahliller sonucunda, Kriyoterapi yöntemi (dondurma), Elektrokoterizasyon yöntemi (yakılma) , cerrahi müdahale(tıraşlanma), Lazer yöntemi gibi tedavi yöntemleriyle  uygun tedavi yöntemine karar verilerek, hastalık sürecini atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Yorum Yapın