Himenoplasti Nedir?

Himenoplasti Nedir?

Himenoplasti denilince akla farklı işlemler gelebilir. Ama himenplasti halk tarafından yaygınca bilinen kızlık zarı operasyonun diğer adıdır. Vajina girişinde bulanan himenoplasti cinsel ilişki sonrasında vajinal bölgeye penis, parmak veya herhangi objenin girmesiyle zarar gören dokuyu onarmak için uygulanan operasyondur. Bu operasyonun diğer isimleri ise kızlık zarı dikimi, bekaret tamiri, kızlık zarı onarımıdır. Himenoplasti sadece kızlık zarı dikimi değildir. Kızlık zarı herkeste aynı değildir bu nedenle birçok çeşidi vardır. Kızlık zarı çoğu insan halkasal yapıya sahip olsa da çok nadir görülen kızlık zarının olmaması veya kızlık zarının kapalı olması gibi çeşitler vardır. Bunlar için yapılan operasyonların genel adıdır. Kızlık zarı çeşitleri yuvarlak (halkasal) kızlık zarı, Hilal (kresentrik) kızlık zarı, Esnek kızlık zarı (elastik), Doğal çentikli kızlık zarı, Dudaksı (labial) kızlık zarı, Bölmeli (septalı) kızlık zarı, Yarı bölmeli (subseptat) kızlık zarı, Çok delikli (kribriform) kızlık zarı, Küçük delikli (mikroperfore) kızlık zarı, Saçaklı (fimbrial) kızlık zarı, Girintili (dentriküler) kızlık zarı, Doğum sonrası (multipar) kızlık zarı, Kapalı (imperfore) kızlık zarı, Kızlık zarının olmaması (agenezi), Kalıntı (remnant) kızlık zarı, Bozulmuş (yırtılmış) kızlık zarıdır. Bu çeşitler arasında mutlaka işlem yapılması gerekilenler vardır. Bunlar ;

Kapalı kızlık zarı, ergenlik döneminde ortaya çıkar. Adet kanaması dışarıya çıkamadığı için farkedilir. Kanama dışarıya çıkamadığı için küçük bir işlemle delik oluşturulur.

Hilal (kresentrik) kızlık zarı; üst zar ince olduğundan dolayı hilal şekline benzetilir. İlk ilişki sırasında bozulma olmayabilir bu neden operasyona ihtiyaç vardır.

Esnek kızlık zarı (elastik), normal yapıya sahip olan kızlık zarı esnep yapısından dolayı birliktelik sırasında kanama olmayabilir. Kanama olması için bir operasyon yapılır.

Himenoplasti çok kısa süren basit bir işlemdir. 10-15 dakika arasında sürer.

Himenoplasti yani kızlık zarı dikimi 2 ayrı şekilde uygulanabilir. Bunlar kalıcı kızlık zarı ve geçici kızlık zarı dikimi olarak bilinir. Geçici kızlık zarı dikimi düğün öncesi dikim olarakta bilinir.  1 ile 7 gün içerisinde mutlaka cinsel birliktelik yaşanmalıdır. Geçici kızlık zarı dikimi sonrasında günlük hayata hemen dönülebilir. Kalıcı kızlık zarı uzun yıllar kalıcı bir işlemdir. Operasyon sonrasında mutlaka dikkat edilmesi gerek şartlar vardır. En az 1 ay cinsel birliktelik yaşanmamalıdır. Ikınma, açma germe haraketleri, spor gibi haraketlerden uzak durulmalıdır.

 

 

 

 

Yorum Yapın