İç Dudak Sarkması Nasıl Tedavi Edilir?

İç Dudak Sarkması Nasıl Tedavi Edilir?

Genital bölge estetiği; çoklu doğumlar, doğuştan gelen yapısal bozukluklar, kilo kabı, sık sık cinsel ilişki halinde bulunma gibi olaylar sonucunda iç ve dış genital bölgenin bozulması sonucu cerrahi müdahale ile çeşitli yöntemlerle onarılma,yenilenme işlemidir. Amaç vajinanın görünümü düzeltmek, küçük dudakçıkları kısaltmak, genişleyen vajinayı daraltmak orgazm seviyesini arttırmak için uygulanır.

Peki iç dudak sarkması nedir? Biraz bahsedecek olursak; İç dudak sarkmasının tıp bilimindeki ismi labioplastidir. Özellikle ergenlik dönemi sonrasında sarkabilirler. Aileden gelen genetik yapıya bağlı olmakla birlikte doku zayıflığıda söz konusudur. Fazla doğum, sık sık cinsel birliktelik, kilo alıp verme gibi durularda iç dudak sarkmalarına neden olur. Kadınların birçoğu koyu renkte, sarkmış bir görünümde olan, büyük vajina dudaklardan rahatsızdır. Günlük hayatlarında, cinsel birliktelik sırasında, spor gibi çeşitli faaliyetler karşısında ağrı yaşayabiliyorlar. Ayrıca iç dudaklarda ter bezeleri oldukça fazladır büyük ve sarkmış iç dudaklar yüzünden temizliği oldukça zordur temizliği yapılmadığından dolayı mikroplar çoğalarak mantara neden olur. Oluşan mantarlar sonrasında kötü koku ve ağrı gibi durumlar sonunca kişi demoralize olarak günlük ve cinsellik hayatı kötü etkilenir. Tabi bu durum kesinlikle evliliği engellemez fakat sizi rahat ve mutlu hissettirmeyecek hep sorun yaşamanıza neden olacaktır.. Labioplasti ameliyatları ile kesin bir yolla çözüme ulaşmak çok kolaydır. Labioplasti ameliyatı vajinadaki iç dudaklar küçültülerek sarkıklığın giderildiği bir işlemdir. Ameliyat süresi 30 ile 40 dakika arasındadır. Hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi uygulanır. Büyük ve sarkık durumda olan iç dudaklar kesilerek fazla dokular çıkartılıp küçültme işlemi uygulanır. Ameliyat sonrasında 15 gün batikon ile pansuman yapılır. 3 hafta gibi bir sürede dikişler kendi kendine düşecektir. Operasyon sonrasında regli kanaması gibi kanamalar gözlemlenebilir yaklaşık 1 hafta kadar sürer. Bu işlem sonrasında 3 hafta cinsel ilişki, havuz, deniz, hamam gibi eylemler yasaktır. Endişelenecek bir işlem olmayan bu ameliyat sonrasında konforlu hayata dönüş yapacaksınız.

Peki kızlık bu işlem kızlık zarıma zarar verir mi?

Hayır kızlık zarına kesnlikle zarar vermez. Çünkü kızlık zarı vajinanın girişinde yer alır. İç dudaklar ise vajinanın dışında yer almaktadır.

 

Yorum Yapın