Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti)

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti)

Kızlık zarı dikimi tıp dilinde Himenoplasti olarakta bilinir. Yırtılan kızlık zarınun onarımı için uygulanan genital estetik işlemidir. Kızlık zarı yani himenoplasti vajinanın yaklaşık 1,5 ile 2 cm iç kısmında ince veya kalın zara denir. Vajinın giriş kısmında olduğundan penis ucu, parmak veya yabancı cisimler sokulur ise kızlık zarı bozulabilir, zedelenebilir. Kızlık zarının yırtıldıktan sonra kana görülür. Genelikle kadınlarda ilk cinsel birliktelik sonrasında kanama görülebilir. Bazı kadınlarda ise kızlık zarının esnek, kalın yapısı nedeniyle kanama görülmeyebilir. Bu kızlık zarının olmadığı anlamına gelmez. Kişi dışardan bakarak kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını anlayamaz. Kızlık zarının yırtıldığını kesin olarak anlayabilmek için uzman bir jinekolaga başvurulmalıdır. Vajina girişinde bulunan iki dudakçık arasındadır.

Kızlık zarının dikillmesi yani onarılması mümküdür. Kişinin istediğine göre iki farklı şekilde uygulama yapılabilir.

Bunlar Kalıcı ve Geçici kızlık zarı dikimidir.

Kalıcı kızlık zarı flep yöntemi ile doku alınarak uygulanır. Özel işlemlerle dikilen kızlık zarı yıllarca bozulmadan kalır. Ağrılı bir işlemdir. İşlem ortalama 20 dakika kadar sürer.

Kalıcı kızlık zarı dikiminin bir başka yöntemi ise ‘mikrocerrahi’ işlemdir. Microcerrahi işlem çok az doktor tarafından yapılabilir. Kızlık zarının birbirebir aynısı yapılır. Jinekolog muayenesinde bile dikim olduğu farkedilmez. Kalıcı kızlık zarı işlemi uygulandıktan sonra mutlaka kanama olur. Ama kanama olması için ilk 1ay yapılması gerekenler vardır. Bunlar ; ıkınma, açma germe haraketleri gibi dikişleri zorlayacak haraketlerden kaçınılmalıdır.

Geçici kızlık zarı ise iki kenarın birleştirilerek yapılan operasyondur. Sadece 10 dakika süren bu işlem ağrısızdır ama1 hafta dayanır. 1 hafta sonrasında açılma olur ve işlevini yitiri. Bu nedenle kanama olması için mutlaka 1 ile 5 gün içerisinde cinsel birliktelik yaşanmalıdır.

 

Yorum Yapın