Kızlık Zarı Dikimi Ağrılı Acılı Bir İşlem Midir?

Kızlık Zarı Dikimi Ağrılı Acılı Bir İşlem Midir?

Kızlık zarı vajinanın girişinde yaklaşık 1,5-2 cm içeridedir. Kızlık zarı vajinan oluşumu sırasında meydana gelen bir deri parçasıdır. Vajinan girişini tamamen kapatmayan kızlık zarının ortasında bulunan halkasal bir yapısı vardır. Halkasal bu yapı adet kanamasınında dışarıya çıkmasına yardım eder. Tabi nadir durumlarda görülebilir. Herkesin yapısı aynı olmadığından kimisinde halka bulunmayabilir. Bunun farkına genç kızlık dönemlerinde adetin dışarıya çıkamamasından dolayı farketmemiz mümkündür. Ayrıca kızlık zar bazılarında ince bazılarında ise kalın yapıdadırlar. Farklı bu yapılar sonucunda cinsel birliktelik sırasındaki kanama oranıda değişebilir. Kızlık zarının zedelenmesi, yırtılması için vajinanın içerisine penis, parmak veya sert bir cisim girmesiyle kızlık zarı bozulacaktır. Kızlık zarının bozulup bozulmadığını dışardan bakarak göremeyiz. Vajina girişinde bulanan iki dudak açıklarak uzman doktor tarafından bakılabilir.

Kızlık zarı dikimi 2 farklı şekilde yapılabilir. Kızlık zarı dikim çeşitleri Geçici kızlık zarı ve Kalıcı kızlık zarıdır. Geçici kızlık zarı ameliyatı hasar gören iki ucunyapıştırılma işlemidir. 5 ile 10 dakika sürer. Işlem sonrası en geç 1 ile 7 gün içerisinde cinsel birliktelik yaşanması gerekmektedir. Kısa ve kolay olan bu işlem sonrasında ağrı, enfeksiyon giibi rahatsızlıklar görülmez. Günlük hayata hemen dönülebilir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi veya flep yöntemide diyebiliriz. Bu işlem cinsel birliktelik yaşamadan en az 1 ay içinde uygulanmalıdır. Microcerrahi yöntemler ile hasar gören iki uç kısım dikilir. Ayrıca flep yöntemi ile birden çok cinsel birliktelik yaşayan kişlerde vajina daraltma işlemide yapılır. Ortalama 15-20 dakika süren bu operasyon sonrasında ağrı, kanama, iltihap gibi olaylar görülebilir. Bu durum korkulacak birşey değildir. Kalıcı kızlık zarı operasyonu sonrasında görülür. Ayrıca günlük hayata dönebilmek için dinlenilmeli ve ameliyatı zorlayacak  ıkınma, spor yapma, açma germe haraketleri kesinlikle yapılmamalıdır. Deniz, spa, havuz gibi hijyenik olmayan yerlerde bulunulmamalıdır. Bu ve daha farklı öneriler için mutlaka doktorunuzla görüşmeli önerilerini uygulamalısınız. Önerilere uyulmaz ise bu operayon başarısız olur.

 

Yorum Yapın