Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık zarı dikimi Ankara; kızlık zarı vajinanın iç kısmında bulunan, soğan zarı inceliğinde bir yapıdır. Yırtılması, kadın sağlığı açısından hiçbir şeyi değiştirmez. Ancak birçok toplumda, kızlık zarı ve bekâret, namus kavramları arasında güçlü bir ilişki vardır. Bu nedenle kızlık zarının dikilmesi tercih edilebilir. Kızlık zarı dikimi, geçici ya da kalıcı olarak yapılabilir. Hasta istediği sürece tekrarlanabilir. Ankara kızlık zarı dikimi, özel muayenelerde yapıldığında kayıtlara geçmez. Dolayısıyla herhangi birisi kadının kızlık zarı diktirdiğini öğrenemez.

Yazımızın devamında kızlık zarı dikimi ve prosedürleri hakkında daha fazla bilgi vereceğiz. Kızlık zarı, kürtaj ve gebelik hakkında tüm merak ettikleriniz için Op. Dr. Didem Kurban ile iletişime geçebilirsiniz.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı, vajina girişinde bulunan bir zardır. Vajina iç dokusu ile aynı yapıya sahiptir. Oldukça incedir ve genellikle halka biçimindedir. Tamamen kapalı bir yapısı yoktur. Vajinal akıntı ve kanamanın gerçekleşebilmesi için ortası delikli bir yapıdadır. Bununla birlikte çok delikli ya da deliksiz kızlık zarı çeşitleri de bulunmaktadır. Ancak bu kızlık zarı türleri, cinsel ilişkide ağrı (disparoni) ya da vajinismus gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Kızlık Zarı Nerededir?

Kızlık zarı vajina girişinden 1,5 cm içeride bulunur. Yani vajinanın dış kısmına oldukça yakın olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle penisin baş kısmının vajinaya hafifçe girmesi bile kızlık zarının bozulmasına neden olabilir. Zar, sanıldığı kadar derinde değildir. Mastürbasyon ya da vajinaya giren sivri cisimler de kızlık zarının bozulmasına neden olabilir.

Kızlık Zarının Yırtıldığı Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı yırtıldığında hafif şiddetli kanama olabilir. Bu nedenle kızlık zarı yırtılmasının başlıca belirtisi vajinal kanamadır. Ancak bazı kadınlarda kızlık zarı daha esnek yapıdadır. Bu nedenle yırtılsa bile kanama olmaz. Kanama ile birlikte vajina içinde hafif acı, yanma ya da batma da olabilir. Ağrı ve sürekli acı duyulması ise nadir görülen bir durumdur. Kızlık zarının yırtıldığını anlamanın en kesin yolu ise kızlık zarı muayenesidir.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi, uzman jinekologlar tarafından yapılır. Kişi dışarıdan bakarak kızlık zarının yırtıldığını anlayamaz. Jinekolojik muayene sırasında, hasta muayene masasına yatırılır. Bacaklar uygun pozisyonda açılır. Sonrasında vajina girişi aralanarak, kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı kontrol edilir. Kızlık zarı muayenesi sırasında ağrı ya da acı hissedilmez.

Yapay Kızlık Zarı Nedir?

Yapay kızlık zarı, son yıllarda oldukça yaygınlaşan, kızlık zarına benzer bir materyaldir. İnternet üzerinden satışı yapılan yapay kızlık zarlarında, kızlık zarı kanamasını taklit eden iki adet ürün bulunur. Cinsel ilişkiden önce elle vajina girişine yerleştirilen yapay zarlar, kızlık zarını koruma vaadi sunar. Kızlık zarı yırtılmadan cinsel deneyim yaşamak isteyenler için üretilen bir üründür. Ya da ilk gece fantezisi yaşamak isteyen çiftler kullanır. Ancak garantisi yoktur ve sağlık açısından ciddi riskler doğurabilir. Bu nedenle yapay kızlık zarlarının kızlık zarı onarımında kullanılabilecek bir ürün olmadığını söyleyebiliriz.

Kızlık Zarı Dikilebilir Mi?

Evet, yırtılan kızlık zarı dikilebilir. Bunun için “geçici kızlık zarı dikimi” ve “kalıcı kızlık zarı dikimi” olmak üzere iki farklı yöntem bulunmaktadır. Kızlık zarı dikimi, uzman jinekologlar tarafından yapıldığında oldukça güvenilir bir işlemdir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Ankara Nedir? Nasıl Yapılır?

Geçici kızlık zarı dikimi, özellikle kızlık zarı yırtıldıktan kısa süre sonra yeniden cinsel ilişkiye girecek/evlenecek kişilere yapılan bir işlemdir. Geçici kızlık zarı dikimi yapıldıktan sonra, 7 gün içerisinde cinsel ilişkiye girilmesi gerekir.

İşlem sırasında bozulmuş olan kızlık zarına dair kalıntılar, onarılır. Özel ipliklerle vajina yan ve arka duvarlarına dikilir. Böylece sahte bir kızlık zarı oluşturulur. Operasyon yaklaşık 15 – 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır

Geçici Kızlık Zarı Dikiminden Sonra Kanama Kesin Olur Mu?

Geçici kızlık zarı dikimi, 7 gün süreyle etkilidir. İlk 1 hafta içerisinde girilen cinsel ilişkiden sonra kanama olur. Kızlık zarının dikildiği ise başka biri tarafından anlaşılamaz. Bu nedenle partnerin kızlık zarının dikiminden şüphelenmesi mümkün değildir.

Geçici kızlık zarı dikiminden sonra:

Aynı gün içerisinde günlük yaşama dönülebilir. Kişi yürüyerek bile evine ya da işine dönebilir.

Banyo yapılabilir.

Vajina içinde hafif bir sızı ya da ağrı olabilir. Birkaç gün lekelenme tarzında, hafif kanamalar olabilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Ankara Nedir? Nasıl Yapılır?

Kalıcı kızlık zarı dikimi ise kızlık zarının kalıcı olarak onarıldığı dikim türüdür. Flep ya da mikrocerrahi adı verilen, farklı tekniklerle yapılabilir. Kalıcı kızlık zarı dikiminden sonraki ilk cinsel ilişkide kesinlikle yeniden kanama olacaktır.

Flep Yöntemiyle Yapılan Kızlık Zarı Dikimi

Vajinanın arka duvarında bulunan, üçgen şeklindeki doku, vajina duvarına bir köprü gibi gerilir. Kişi yıllar sonra cinsellik yaşasa bile işlemin etkisi devam eder.

Mikrocerrahi ile Kızlık Zarı Dikimi

Mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi alanında oldukça deneyimli doktorlar tarafından uygulanan, özel bir yöntemdir. Sonuçlar garantili ve kalıcıdır. Mikrocerrahi ile yapılan dikimlerden sonra zar, orijinal yapısına en yakın hâlini alır. Hatta mikrocerrahi ile yapılan kızlık zarını, sonraki jinekolojik muayenede, farklı bir doktorun anlaması bile mümkün olmaz. Mikrocerrahide kullanılan ipliklerin kalitesi ve dikiş tekniği ise doktorun uzmanlığını ortaya çıkarmaktadır. Ankara kızlık zarı dikimi için Op. Dr. Didem Kurban ile iletişime geçebilirsiniz.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Süre Etkilidir?

Kalıcı kızlık zarı dikimi, yıllarca dayanır. Bu nedenle cinsel ilişki ne zaman gerçekleşirse gerçekleşsin, zar yapısı korunur. Ancak dokuların tamamen iyileşmesi 1 ayı bulabilir. Bu nedenle kalıcı kızlık zarı dikiminden sonraki 1 ay içerisinde cinsel ilişkiden uzak durulması gerekir.

Kızlık Zarı Dikimi Ankara Kaç Kez Yapılabilir?

Kızlık zarı dikimi birden fazla kez uygulanabilir. Kişi hayatının farklı dönemlerinde, yeniden kızlık zarının dikilmesini isteyebilir.

Ankara Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2022

Kızlık zarı dikimi Ankara gibi büyük illerde oldukça sık yapılan bir işlemdir. Ankara kızlık zarı fiyatları ise hem kliniğe hem de yapılacak işleme göre değişmektedir. Geçici ve kalıcı kızlık zarı dikiminde fiyatlar farklıdır. Genel olarak, geçici kızlık zarı dikimi fiyatlarının daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Eğer dikim ile birlikte vajina daraltma gibi estetik işlemler de yapılacaksa, kalıcı kızlık zarı fiyatları da değişebilir.

Ankara kalıcı kızlık zarı dikimi fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için muayenehanemizle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yapın