Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık zarı dikimi, ne yazık ki ülkemizde özellikle son yıllarda en sık yaptırılan genital estetik operasyonlarından birisi.

Pek çok genç kadın, çeşitli özel sebeplerden dolayı kızlık zarı dikimi operasyonu yaptırmak istiyor; fakat konu çok hassas olduğundan bir doktora başvurmak ve bilgi almak konusunda uzun süre tereddüt ediyor.

Utandığı ve çekindiği için, böyle bir operasyona ihtiyacı olduğu halde bir türlü cesaret edip uzman bir doktora ulaşamayan ve kafasında kimseye soramadığı onlarca soru olan tüm genç kadınlarımız için aşağıda, kızlık zarı ve kızlık zarı dikimi operasyonuyla alakalı açıklayıcı ve detaylı bir yazı hazırladık.

Yazımızda kızlık zarı dikimi ile ilgili tüm sorularınıza cevap bulacağınızı umut ediyoruz.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı, vajina girişinin hemen içinde bulunan, vajinanın iç dokusuyla aynı yapıya sahip, tıpkı soğan zarı kadar ince bir doku parçasıdır. Vajinanın girişine çok yakın olan bu incecik zar, genellikle çoğu insanda yuvarlak halka biçimindedir.

Kızlık zarı tamamen kapalı, bütün bir zar değildir; ortasında adet kanaması ve çeşitli vajinal akıntılar rahatça dışarı akabilsin diye ufak bir delik vardır. Kızlık zarını ortasında delik olan, yuvarlak ve incecik bir zar olarak hayal edebilirsiniz.

Kızlık zarı, yukarıda da belirttiğimiz üzere, kadınların büyük bir çoğunluğunda ortası delik bir halka şeklindedir ve bu biçimdeki kızlık zarı çeşidine anürel kızlık zarı adı verilir. Fakat anürel kızlık zarı dışında, daha nadir rastlanan farklı şekillerde kızlık zarları da olabilmekte. Çok delikli, bölmeli, hiç deliksiz çeşitleri de bulunmakta ve bu diğer çeşitler nadir rastlanan anormal çeşitler olduklarından vajinismus gibi ilişkiye girememe veya çok ağrılı cinsel ilişki (disparoni) gibi hastalıklara neden olabilmekteler.

Kızlık zarı ne kadar mesafede? Kızlık zarı yeri neresi?

Kızlık zarı yeri, genelde vajina girişinden sadece 1,5 cm. kadar içeridedir, yani dışarıya çok yakındır. Pek çok genç kız kızlık zarının içeride çok derinde olduğunu zanneder; fakat bu genel bir yanılgıdır.

Kızlık zarı vajinanın derinliklerinde değil, hemen parmak ucu kadar kısa mesafededir; bu nedenle genç kızların merak ettiği başka bir soruya şu cevabı vermek mümkündür: Cinsel ilişki esnasında penisin sadece baş / uç kısmının vajinaya girmesi bile kızlık zarının zedelenmesine ve yırtılmasına neden olabilir.

Ayrıca mastürbasyon yaparken de vajinadan içeriye parmak veya benzeri herhangi bir cisim sokulması halinde de kızlık zarı yırtılabilir.

Kızlık zarı zedelenmesi belirtileri neler?

Kızlık zarı zedelenmesi veya yırtılmasının birkaç basit belirtisi vardır. En bilinen belirti kızlık zarında herhangi bir zedelenme veya yırtılma olması durumunda az miktarda kanama yaşanmasıdır.

Kanamayla birlikte vajinanın içinde hafifçe acı, yanma veya batma hissi de oluşabilir. Nadiren durumlarda az miktarda ağrı da yaşanabilir.

Cinsel ilişki esnasında penisin üstünde görülen kan, veya cinsel ilişkiden birkaç dakika / saat sonra kadının iç çamaşırında az miktarda (örneğin, bir yemek kaşığı kadar) görülen lekelenme, genel olarak kızlık zarı zedelenmesinin ve yırtılmasının en büyük belirtisidir; fakat nadiren de olsa bazen hiç kanama yaşanmadığı da bilinmektedir.

Eğer kızlık zarı zedelenmesi veya yırtılmasından şüpheleniyor, fakat tam emin olamıyorsanız en kesin sonucun kızlık zarı muayenesi ile alınabileceğini unutmayın.

Kızlık zarı kontrolü nasıl yapılır?

Kızlık zarı kontrolü, yani bekaret testi, sadece uzman jinekolog hekimler tarafından yapılır. Kızlık zarı kontrolü için kişi jinekolog tarafından masaya yatırılır; bacakları uygun pozisyona getirilir ve kızlık zarı kontrolü doktor tarafından gözle incelenerek yapılır.

Doktor gerek görürse net görebilmek için vajinanın iç dudaklarını hafifçe tutarak iki yana doğru açabilir.

Kızlık zarı kontrolü, yani bekaret testi sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissedilmez, hatta vajinaya neredeyse hiç temas olmaz.

Kızlık zarı kontrolü kayıtlara geçer mi?

Eğer kızlık zarı kontrolü devlet hastanelerinde yapılırsa evet, kayıtlara geçer; fakat özel hastanelerde veya bir doktorun özel kliniği, özel muayenehanesi gibi özel kurumlarda kayda geçmez.

Doktor kontrolü yaptıktan sonra sonucu hastaya sözlü olarak iletir. Ayrıca hastanın kendisi dışında da kimseye sonuçla alakalı herhangi bir bilgi vermez.

Eğer kızlık zarı kontrolü sonucuyla alakalı resmi bir rapor alınmak isteniyorsa kişilerin önce savcılık veya karakollara müracaat etmesi gerekir; başka türlü hiçbir yerden sebepsiz yere resmi sonuç raporu alınamamaktadır.

Kızlık zarı kolay yırtılır mı?

Kızlık zarı, eğer vajinaya herhangi bir cisim sokulursa genellikle büyük ihtimalle zedelenir veya yırtılır. Bu nedenle, evet, eğer vajinaya herhangi bir şey sokulacaksa kızlık zarı kolay yırtılır diyebiliriz.

Fakat, örneğin klitoral mastürbasyon veya sürtünme yoluyla cinsel ilişki vb. vajinanın içine direkt olarak bir cismin sokulmadığı durumlarda kızlık zarının zedelenme ihtimali neredeyse hiç yoktur. Kızlık zarı oldukça ince ve hassas bir dokudur, fakat yaklaşık bir buçuk santimetre içeride olması onu çoğu kazara zededen korur.


Yapay kızlık zarı nedir?

Yapay kızlık zarı hakkında bilinmesi gerekenler…

Yapay kızlık zarı, son birkaç yıldır internette çeşitli sitelerde çeşitli vaatlerle bol miktarda satılan, kızlık zarı kanamasını taklit eden bir tür suni, yapay materyaldir. Piyasada Çin veya Japon malı olduğu iddia edilen türleri bulunmaktadır.

Satın aldığınızda paketten iki adet yapay kızlık zarı çıkar; bunlardan biri, asıl tecrübeyi yaşamadan önce bir kere deneyebilmeniz içindir.

Suni bir maddeden üretilen bu ürünü cinsel ilişkiden belli bir süre önce elle vajinanın içine yerleştirmek gerekmektedir. Ev koşullarında bu tarz bir kullanımın vajina içinde ciddi enfeksiyon ve hastalıklara sebebiyet verme ihtimali oldukça yüksektir; ayrıca kullanılan ürünün suni bir maddeden üretilmiş olması da yine vajina kadar hassas ve kapalı bir organın içerisine yabancı bir madde sokmanın doğuracağı risklere gebedir.

Üstelik yapay kızlık zarı ürünlerini kullanan birçok hastamız ürünlerin düzgün çalışmadığını, ilişkiden önce kendiliğinden kanama yaptığını iletiyor.

Asla garantili olmayan ve sağlık için risk teşkil eden bu tarz ürünlerin Çin ve Japonya gibi popüler oldukları ülkelerde aslen sadece ilk gece fantezisi yaşamak için çiftler tarafından kullanılmaktadır ve bekaret tamiri gibi çok ciddi ve hassas bir amaca değil, her iki partnerin de konudan haberdar olduğu, daha keyfi durumlara hizmet etmektedir.

Yapay kızlık zarı kullanımının, hassas bir konu olan kızlık zarı tamiri amacıyla kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Kızlık zarı dikilir mi?

Evet. Yırtılmış olan kızlık zarının küçük bir operasyonla uzman bir doktor tarafından dikilmesi mümkündür ve bu operasyon son yıllarda oldukça sık yapılan genital operasyonlardan biridir. Kızlık zarı dikimi operasyonu, çeşitli özel nedenlerden dolayı kızlık zarını tamir ettirmek isteyen kadınlar için en sağlıklı ve güvenilir yöntemdir.

Kızlık zarı nasıl dikilir?

Kızlık zarı dikimi, uzman bir jinekolog tarafından basit bir operasyon ile gerçekleştirilir; ve kızlık zarı dikimi operasyonlarında hastanın tercih edebileceği iki yöntem mevcuttur:

Geçici Kızlık Zarı Dikimi
Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Bu iki yöntem genel olarak birbirinden çok farklı değildir; “geçici kızlık zarı dikimi” denilince aklınıza yapay kızlık zarı gibi kullanılması tavsiye edilmeyen kaçamak bir yol gelmemeli. Her iki yöntem de, teknikleri birbirinden biraz farklı olan cerrahi operasyonlardır.

Her iki yöntemi de sıradaki konu başlıklarımızda detaylıca açıklayalım.

Geçici kızlık zarı dikimi nedir?

Geçici kızlık zarı dikimi, önümüzdeki bir hafta, yani 7 gün içerisinde cinsel ilişkiye girmeyi planlayan kadınların tercih etmesi gereken yöntemdir.

Geçici kızlık zarı dikimi, kısa vadede sonuç veren, operasyon gerçekleştikten sonra en fazla 7 gün içinde cinsel ilişkiye girilmesi gereken bir yöntem.

Çünkü, geçici kızlık zarı dikimi operasyonunda kullanılan teknik ve malzemeler hızlı sonuç vermeye odaklıdır.

Geçici kızlık zarı dikimi operasyonunda, daha önce bozulmuş olan kızlık zarının kenarlarda kalmış olan kalıntıları alınıp özel ipliklerle vajina yan veya arka duvarlarına yeniden bağlanarak geçici olarak dikilir.

Böylece tekrar sahte bir kızlık zarı oluşturulmuş olur. Bu operasyonda kullanılan iplikler en fazla bir hafta dayanan, bir hafta sonrasından itibaren kendiliğinden eriyerek kaybolan ipliklerdir. Bu nedenle en geç 7 gün içerisinde cinsel ilişkiye girmeyi planlayan, evlilik tarihi 1 hafta sonra olan hastalara tavsiye edilmektedir.

Kalıcı kızlık zarı dikimine oranla fiyatı daha uygundur.

Geçici kızlık zarı dikimi yaklaşık 15 dakika sürer ve operasyon esnasında hiçbir ağrı / acı hissedilmez. Oldukça kısa, rahat ve konforlu bir operasyondur.

Geçici kızlık zarı dikimi operasyonu geçiren kişi en geç ertesi gün normal hayatına dönebilir, iyileşme süresi sadece birkaç saattir.

Geçici kızlık zarı dikimi operasyonu bittikten hemen sonra yürüyerek kendi başınıza eve dönebilir, banyo yapabilir ve ertesi gün normal hayatınıza dönebilirsiniz.

 

 

Yorum Yapın