Klitoris Estetiği Nedir?

Klitoris Estetiği Nedir?

Kadınlarda cinsel ilişkide hazzı, orgazmı sağlayan organa klitoris denir. Klitoris’in üzerinde yer alan her kadında farklı olan cilt ve mukozlar bulunur. Bu cilt katmanları kalın olduğu zaman kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Ayrıca labioplasti operasyonu sonrasında klitoris’i üzerindeki fazla dokunun eşit ve dengeli görünebilmesi için alınması gerekebilmektedir. Klitoris üzerindeki dokunun kalın olması uyarılmayı zorlaştırmaktadır. Hem estetiksel açıdan hem fonksiyonel açıdan cerrahi olarak fazla dokunun alınmasına ‘klitoris estetiği veya hudoplasti denilir. Peki klitoris ameliyatının nedenleri nelerdir?

  • Estetiksel Görünüm: Klitoris üzerinde yer bulunan sarkık, koyu renkte ve kalın cilt yapısı estetiksel görüntüyü bozmaktadır.
  • Uyarılma Zorluğu: Klitoris üzerinde yer alan fazla doku cinsel ilişki anında uyarılmayı ve tatmin olmayı engellemektedir.
  • Enfeksiyon Riski: Kalın olan doku mantar, bakteri gibi enfeksiyon oluşumuna neden olmaktadır.

Klitoris operasyonu lokal anestezi ile sedasyon eşliğinde yapılmaktadır. Klitoris üzerinde yer alan fazla, sarkık dokular çizilerek iç dudaklarla orantılı olacak şekilde çıkarılır. Dikkat edilmesi gereken en önemli detay ise doku alınırken fazla alınmaması gerekir. Çünkü fazla doku alındığı zaman klitoris açıkta kalacaktır. Bu operasyon sonrasında cinsel ilişkide olum yönde değişimler gözlemlenecektir. Klitoris ameliyatının kızlık zarı ile hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır. Kızlık zarına asla zarr vermez. Ayrıca bu işlem hamile kalmaya ve doğum yapmaya engel değildir. Elbette ki bu operasyonun riskleri bulunmaktadır. Bunlardan bahsedecek olursak;

  • Şişlik, morarma
  • Enfeksiyon
  • Anestezik durumdan dolayı alerji

Operasyondan sadece birkaç gün sonra ağrı azalacaktır. Ortalam  7 ile 10 gün arasında dikiler eriyeektir. Cinsel ilişki, spor gibi öeşitli aktiveter için 30 ile 45 gün beklenmesi lazım.

 

Yorum Yapın