Kürtaj

Kürtaj Ankara

Kürtaj Ankara; gebeliğin tıbbî yollarla sonlandırılmasını sağlayan bir işlemdir. Kökenini “kazıyarak temizleme” anlamından almaktadır. Kürtaj yapılırken rahim içerisi “küret” adı verilen bir alet ile temizlenir. Böylece gebelik kesesi rahimden ayrılır ve gebelik sonlandırılır. Kürtajın ne zaman yapılabileceği ile ilgili ise her ülkede farklı yasal sınırlamalar bulunmaktadır. Ülkemizde, gebeliğin 10. haftasına kadar yapılan kürtaj işlemi yasal kabul edilmektedir.

 

Yazımızın devamında Ankara kürtaj ve kürtaj ile ilgili sınırlamalar hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Kürtaj Ankara için Op. Dr. Didem Kurban ile iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

 

Kürtaj Nedir?

Kürtaj; istenmeyen ya da tehlikeli gebeliğin sonlandırılması için yapılan bir işlemdir. Kelime olarak; temizleme, kazıma anlamına gelir. Çünkü işlem sırasında rahim ve rahmin bazı dokuları kazınır. Böylece gebeliğin sonlanması sağlanır. Düşük vakalarının tedavisinde yapılan kürtaj ise gebeliğin sonraki gebeliğe hazırlanmasını da sağlar.

 

Kürtaj Neden Yapılır?

Kürtaj çiftlerin çeşitli nedenlerle ebeveynliğe hazır hissetmemesi durumunda sık başvurulan bir yöntemdir. Bununla birlikte tehlikeli gebelik söz konusu olduğunda ya da düşük riski varsa/düşük yaşanıyorsa da yapılabilir. Kimi zaman da biyopsi için rahim dokularından örnek almak amacıyla yapılır.

Düşük sonrasında, rahmi temizlemek için yapılan kürtaja “revizyone kürtaj” denir.

Rahim içi hastalıkların değerlendirilmesi için yapılan kürtaj işlemine ise “probe kürtaj” denir.

 

Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

Kürtaj, gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilmektedir. Yani gebelik süresi 2,5 ayı geçiyorsa, kürtaj yapılamaz. Bu noktada gebelik haftasının doğru hesaplanması da oldukça önemlidir. Birçok kadın gebeliği öğrendiği anı gebeliğin ilk haftası kabul eder. Ancak gebelik haftası; kadının son adet tarihinin ilk gününden başlayarak hesaplanır. Gebelik haftası hesaplama ve Ankara kürtaj hakkında tüm merak ettikleriniz için Op. Dr. Didem Kurban ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Adet gecikmesi, hamileliğin en belirgin özelliğidir. Gebeliği anlamanın en pratik yolu ise evde yapılan idrar testleridir. Ancak bu testler bazı durumlarda hatalı sonuçlar verebilmektedir. Bu nedenle kesin olarak hamile olup olmadığını öğrenmek isteyenler için en iyi yöntem kan testleridir. İdrarda yapılan gebelik testlerinden en doğru sonucu alabilmek için adet kanamasının en az 1 hafta gecikmesi gerekir. Kan testleri ise daha kısa sürede, daha doğru sonuçlar verebilmektedir. Beta Hcg değeri 1500’ü geçtiğinde gebelik söz konusudur.

 

Kürtajla İlgili Yasal Sınırlamalar Nelerdir?

Ülkemizde, yaşla birlikte farklı kürtaj sınırlamaları da bulunmaktadır.

18 yaş altındaki kadınların kürtaj yaptırmak için aile onayı alınması gerekmektedir.

Eğer kadın 18 yaş üzerinde ve evliyse bu durumda eş onayının da alınması gerekir.

18 yaş üzeri bekâr kadınlar ise hiçbir koşul olmadan kürtaj yaptırabilirler.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj, anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bu nedenle işlem sırasında ağrı ya da acı hissedilmez. Kişinin günlük yaşama kısa sürede dönebilmesi için genellikle sedasyon dediğimiz, derin uyku hâlinde yapılır.

Kürtaj sırasında ise iki farklı yöntem tercih edilebilir:

Birincisi; küret ile kazıma tekniği ile yapılan, klasik kürtaj uygulamasıdır. Vajina girişi spekulum ile genişletilir. Sonrasında rahmin içi temizlenir ve işlem sonlandırılır.

İkincisi ise vakumla kürtaj olarak adlandırdığımız, günümüzde giderek daha çok tercih edilen kürtaj yöntemidir.

Vakumla Kürtaj Nedir?

Vakumla kürtaj; klasik kürtaj uygulamasının risklerini minimuma indiren bir kürtaj yöntemidir. Klasik kürtaj yönteminin aksine, vakumla kürtaj yapılırken rahmin içerisinde negatif basınç oluşturan, özel bir kanül kullanılır. Gebelik kesesi rahmin içerisinden vakumlanarak uzaklaştırılır. Vakumla kürtaj, günümüzde en çok tercih edilen kürtaj yöntemidir. Küret ile yapılan operasyonlara göre komplikasyon oluşma riski daha azdır. Bu nedenle daha güvenli bir kürtaj yöntemidir diyebiliriz.

Kürtajdan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kürtajdan sonra kişi aynı gün içerisinde evine dönebilir. Ancak bu süreçte üreme sistemi enfeksiyona karşı daha hassastır.

Bu nedenle; kürtajdan sonra bir süre ayakta duş alınması tavsiye edilir.

*Yaklaşık 15 gün – 1 ay boyunca toplu kullanılan duş, hamam, sauna, havuz gibi alanlardan uzak durulması tavsiye edilir.

*Yaklaşık 15 gün boyunca cinsel ilişki tavsiye edilmez.

*Kişinin kişisel temizliğine dikkat etmesi gerekir.

Kürtajdan sonraki bir hafta yoğun olmayan ara kanamalar olabilir. Bu kanama beklediğimiz bir yan etkidir. Bu nedenle kürtajdan sonra bir süre günlük ped kullanılabilir. Ancak kanamanın artması, kasıklarda aşırı ağrı ve ateş gibi durumlarda mutlaka kişinin yeniden doktoruna başvurması gerekir.

Ankara Kürtaj Fiyatları 2022- 2023

Kürtaj işleminde hasta gizliliği esastır. Bu nedenle kürtajın yapıldığına dair bilgiler üçüncü bir kişi tarafından paylaşılmaz. Kürtaj fiyatları ise klinikten kliniğe değişmektedir. Ancak Ankara kürtaj fiyatlarını değerlendirirken hastanın güvenliğini de düşünmek gerekir. Merdiven altı yapılan kürtaj işlemlerinin fiyatı daha uygun olsa da kadın sağlığı açısından ciddi riskleri barındırmaktadır. Uygun koşullarda yapılmayan işlemlerde enfeksiyon riski oldukça yüksektir. Bu nedenle kürtaj işleminin mutlaka alanında uzman doktorlar tarafından, steril bir ortamda yapılması gerekir.

 

Ankara kürtaj fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için Op. Dr. Didem Kurban ile iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

Yorum Yapın