Labioplasti Bakirelere Yapılabilir Mi?

Labioplasti Bakirelere Yapılabilir Mi?

Labioplasti simetri görüntüsü bozulmuş, büyümeler ve sarkmalar olmuş iç dudakların kusurlarının giderilme operasyonudur. İç dudakta bazı durumlarda söz konusu olabiliyor. Büyük dudak dediğimiz labio majoralarda büyüme, dolgun görünümünü kaybetme gibi durumlarda söz konusu olabilmektedir. Dolgunluğunu kaybetmiş büyük dudaklar için uygulanan yağ ve dolgu enjeksiyonları labioplasti ameliyatını kapsamaktadır. Ülkemizde çok fazla sıkıntsı olan çok hastamız vardır. İki farklı hasta grubumuz vardır. Birinci grubumuzdaki hastalarımız cinsel bölgelerinden memnun olmayanlardır. İç ve dış dudakların farklı büyüklükte, uzun olmaları hastada iöin problem haline gelmektedir. Dış dudak büyük oldukça cinsel birlitelik ya da günlük hayat sırasında sürüntünme sebebiyle ağrı ve hassasiyete sebep olmaktadır.  Diğer grubumuz ise vajinal doğum yapmış kadınların problemleridir.

Lanioplasti, iç dudakların küçültülmesi, sarkmış fazla dokuların alınarak daha güzel ve düzgün bir görünüm sağlayan bir ameliyattır. Hastanın tercihine göre genel  ya da lokal anestezi uygulanmaktadır. Güzel görünmek isteyen, vücudunda kusur bulan 18 yaş ve üzeri tüm kadınlar bu ameliyatı yaptırabilmektedir. Ayrıca istana bir durumda 16 yaşını geçmiş kız çocuklarının ailesini kontrolü ile bu ameliyat yapılmaktadır. Çünkü kız çocuklarında ergenlik dönemlerde hormonarın etkisiyle iç dudaklarda büyüme ve sarkma görülebilmektedir.

Bu ameliyat için sadece doğum yapmış veya bakire olmayanlar yaptırabilir gibi bir algı olmuştur. Bu algı tamamiyle yanlıştır.  Bu işlemi bakirelereler de yaptırabilirler. Çünkü kızlık zarı vajinanın girişinden 1 ile 2 cm içerisinde yer almaktadır. Labioplasti ameliyatı kesinlikle kızlık zarına zarar vermemektedir. Bu nedenle, bakirelere de labioplasti operasyonu uygulanmaktadır.

İç dudak operasyonu herkese uygulanabilmektedir. Doktor muayenesi sonrasında doktorunuz uygun buluyorsa ve sağlık durumunuzda bir sıkıntı yoksa her yaştaki kadın bu ameliyatı uygulayabilmektedir.

 

 

 

Yorum Yapın