Labioplasti ve Vajinoplasti Aynı Anda Yapılır Mı?

Labioplasti ve Vajinoplasti Aynı Anda Yapılır Mı?

Ülkemizde kadındlar genital estetik ameliyatına çok fazla talepte bulunmuşlardır. Genital estetik ameliyatı denilince akla ilk gelen labioplasti ameliyatıdır. İkinci olarak vajinanoplati (vajina daraltma) işlemi akla gelmektedir. Peki labioplasti, vajinanoplati nedir? Biraz bu konu hakkında bilgi verecek olursak;

Labioplasti, vajina giriş bölgesinde yer alan labia majora ve labio minora (küçük dudaklar)ya yapılan işlemdir. Labio minoralar (küçük dudaklar) kıl hücresi, yağ tabakası bulunmayan büyük dudakların alt kısmında yer alan sinir ve kan damarları bolca buluna nemli bir bölgedir. 2 taneden oluşurlar üst kısımda yer alan klitoris katlanarak birleşirler. Dışardan bakıldığı zaman görünmezler. Labioplasti ise küçük dudakların hatalı görüntülerini yok etmek için uygulanan bir işlemdir. Bu kusurlar; küçük dudakların büyük olması, sarkık olması, simetri problemidir. Bu operasyondaki amaç ise fazla dokunun çıkartılarak yeniden eski görünümüne kavuşturmaktır. Bu basit görünen görüntü bozukluğu sağlık problemi haline gelmektedir. Sarkık ve büyük küçük dudaklar regli dönemlerinde ped’e yapışarak kanamalara sebep olabilir, enfeksiyon oluşturabilir ve cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir.

Vajinanoplasti, vajinaya uygulanan estetik işlemlerindendir. Uzman hekimler tarafından yapılır. Genişleyen, büyüyen vajinanın daraltılarak eski haline dönüştürülmesidir. Vajinal kasların güçsüzleşmesiyle birlikte ortaya çıkan vajinal genişlik ilerleyen zaman içerisinde vajinadan gaz çıkarma, idrarını tutmakta zorlanma gibi semptomlara sebep olur. Vajinoplasti ameliyatı ile bunun gibi sorunların önüne geçilmektedir. Bu işlemi yaptırmak için sadece doğum yapış, yaşı ilerlemiş olduğundan demek değildir. Vajinal bölgenin deformasyonuna bağlıdır. Tabi bu işlem bazen cinsel birliktelikteki hazzı arttırmaya yönelik olarak düşünülmektedir. Cinsel hayat dışında hastanın psikolojiside kötü yönde etkilenmektedir. Gaz ve idrar kaçırma gibi problemler yüzünden spor yapmaktan, gülmekten, ağırlık kaldırmaktan kaçır hale gelinmektedir. Bunun gibi sorunlar göz önüne gedliği zaman bu ameliyat hastanın hayatının kolaylaşması için oldukça önem teşkil etmektedir.

Labioplasti ile vajinanoplasti aynı anda yapılır mı? hastalar ameliyatları aynı anda yapıp kurtulmak istemektedirler. Bu iki operasyon birlikte yapılabilmektedir. Eğer iki operasyonda gerekliyse bizim de önerdiğimiz işlem birlikte yapılması yönündedir. Aynı bölgede çalışılmakta olup hasta için çok rahat bir yöntem olacaktır. İyileşme süreleri ile işlem sonrası cinsel birliktelik yaşama süreleri aynıdır. Birikte yapıldığında hastanın iki problemi de oratadan kalkmaktadır.

Yorum Yapın