Liken Skleroz Nedir?

Liken Skleroz Nedir?

Kadınlarda görülen genital bölgede meydana gelen deri hastalığıdır. Liken Skleroz nedir? Sorusu en çok merak edilenler arasındadır. Liken Skleroz, deride incelme veya yaralar gözlenmektedir. Tedavi edilmediği zaman kansere dönüşebilen bir tür cilt hastalığıdır. Bu hastalık kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. Tüm vücutta da gözlemlenebilir fakat özellikle kadınlarda genital bölgede, erkeklerde ise penis, sünnet derilerinde görülür. Çok sıkça karşılaşılmayan bu hastalık tedavi edilmezse ilerleyebilmektedir. Tedavi yöntemleri kesin veya kalıcı değildir. Hastalığı durdurma, şikayetleri en aza indirme amaçlanır. Liken Skleroz hastalığının neden olduğu hakkında kesin bir bilgi yoktur. Otoimmün türünde bir hastalık olarak kabul edilebilir. Mikrobik durum olmadığından dolayı bulaşıcı değildir. Genetik, hormonal, tahriş edici ve travmatik nedenlerden otoimmün ortaya çıkabilir. Bu hastalığın hijyen ile ilişkisi yoktur. Liken skleroz belirtileri en çok genital bölgede görülmektedir. Dış genital bölgesinde kaşıntı, yanma, batma, ağrı gibi rahatsızlıklar görülebilir. Kişinin günlük hayatında kullandığı pantolon ve tayt giyimlerinde bu şikayetleri arttırır. Liken sklerozdan etkilenen bölgede morluk ve beyazımtırak kızarıklar görülebilir. Ciltte incelme gözlenebilir. Kaşıntı durumuna bağlı kabarıklık ve kanamalar gözlenebilir. Liken skleroz tanısı jinekolog muayenesi ile görülür. Kesin tanı biyopsi ile cilt dokusunun patolojik incelemesiyle ortaya çıkar. Çok nadir rastlanan liken skleroz, insanların hayatını etkileyen durumlar oluşturur. En sık vajina girişi ve vajinanın iç dudakları ile karşımıza çıkar.

Vajina girişindeki daralmasından dolayı cinsel ilişkide ağrı meydana gelebilir. İlişki sonrası perine bölgesinde yırtıklar, kanama ve sıyrıklar görülebilir.

İdrar deliğinin çevresine yerleşen lezyonlar, kişinin idrar yapmasında zorluklara neden olabilir.

İleri dönemlerde Genital dudaklarda yapışma (labial füzyon) sorunu yaşayan hastalarda idrar yapmasında ve cinsel ilişkilerinde sorun yaşarlar. Hastalık derecesi ilerlediğinde ise vajina girişini kapatarak adet görememeye yol açabilmektedir.

Klitoris bölgesinde lezyonlarda kiltorisin gömülü hale gelmesinden dolayı cinsel ilişkilerde orgazm sorunları ortaya çıkabilir.

Küçük dudakların silik hale gelmesi estetik problem olarak kadın bireyde özgüven eksikliğine neden olmakla beraber cinsel hayatını etkileyebilir.

Liken skleroz, hastaların %5lik kısmında görülebilen squaz hücreli kanserdir. Her türlü kanser riskine karşı biyopsi alınmalıdır. Ayrıca erkeklerde penis kanseri de görülebilmektedir.

 

Liken skleroz hastalığı bilimsel yönden tam bilinmediği için birtakım önlemler alınmalıdır. Tahriş edici maddeler kullanılmamalıdır. Bunlar kokulu ve renkli tuvalet kağıtları, dar pantolonlar, genital bölgede kullanılan deodorantlar ve sert pedlerdir. Vajinanın şampuanla yıkanması ve nemli kalması vajinayı fizyolojik olarak olumsuz etkiler. Mantar gibi enfeksiyonlar da tahrişi arttırır ve kesinlikle tedavi gerektirir. Pamuklu iç çamaşırları yerine tanga ve sentetik iç çamaşırı tercih edilmemesi ve genital bölgede kullanılan spreylerin parfümlerin kullanılmaması gerekir. Vajinal bölgenin banyo sonrası tamemn kurutulması alınabilecek önlemler arasındadır. Bisiklet ve at gibi teması ve sürtünmeyi arttıran aktivitelerin azaltılması semptomları azaltmaktadır.

Yorum Yapın