Liken Tedavisi Ankara

Liken Tedavisi Ankara

Liken skleroz (lichen sclerosus); vücudun farklı bölgelerinde görülebilen, kronik bir rahatsızlıktır. Vücudun kendi hücrelerine karşı savaştığı bir hastalık olduğu için oto-immün hastalıklar sınıfında değerlendirilir. Liken sklerozun en sık görüldüğü bölgelerden biri ise genital bölgedir. Bu bölgedeki derinin incelmesine bağlı oluşan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle lazer, PRP ve kök hücre yöntemleriyle yapılan liken tedavisinden oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bu tedavilerin ortak noktası; dokuların yenilenme sürecini hızlandırması ve kolajen üretimini destekleyerek, cildin güçlenmesini sağlamasıdır.

 

Yazımızın devamında, Ankara liken tedavisi hakkında daha fazla bilgiyi bulabilirsiniz. Liken tedavisi ve diğer jinekolojik tedaviler için Op. Dr. Didem Kurban ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Liken Skleroz Nedir?

Liken skleroz, vücudun bazı bölgelerindeki aşırı incelmeye bağlı oluşan deri hastalığıdır. Kronik bir hastalıktır. Bu nedenle tedavisi de zordur. Liken skleroz kadınlarda erkeklere oranla 10 kat daha fazla görülür. Erkeklerde penis ve sünnet derisinde görülen liken hastalığı, özellikle sünnet olmamış kişilerde daha sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Kadınlarda ise sıklıkla vajina iç ve dış dudaklarında, klitoris, perine, anüs ve vestibulm bölgelerinde görülür.

 

Liken Skleroz Belirtileri Nelerdir?

Liken skleroz; üst kol ve meme bölgesinde de görülebilen bir rahatsızlık olmasına rağmen çoğunlukla genital alandaki bir cilt hastalığı olarak kabul edilir. Bu nedenle liken hastalarında belirtilerin çoğu genital bölgede ortaya çıkar. Genital bölgede kaşıntı, yanma, batma ve ağrı en karakteristik özellikleridir. Pantolon giydikçe bu şikâyetler artar. Bu nedenle liken skleroz kişinin günlük yaşamını ciddi oranda etkileyen bir rahatsızlıktır. Eğer lezyonlar idrar deliği çevresindeyse, idrar yapmada zorluk da yaşanabilir.

 

Bazı kişilerde ise belirtiler oldukça hafiftir ya da hiç hissedilmez. Düzenli jinekolojik muayene sırasında tesadüfen fark edilir. Liken skleroz hastalarında derinin görünümü de değişir. İncelen ciltte yamaya benzer, beyaza kaçan, bazen de kızarık alanlar oluşur. Bu alandaki kaşıntıya bağlı olarak lezyonlar zaman zaman kanayabilir.

 

Liken Skleroz Neden Olur?

Liken sklerozun neden oluştuğu kesin olarak bilinmemektedir. Ancak liken skleroz hastası kadınların %15’inde ailede liken skleroz öyküsü bulunmaktadır. Bu nedenle hastalığın büyük oranda genetik nedeniyle oluşabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte hormonal düzensizlikler, genital bölgedeki travma ve irritasyonlar, tekrarlayan enfeksiyonlar da liken hastalığına neden olabilmektedir.

 

Liken skleroz, sıklıkla liken planus ile karıştırılan bir hastalıktır. Bunun nedeni lezyon ve seyir olarak bu iki hastalığın benzer olmasıdır. Ancak liken planus, genellikle Hepatit C enfeksiyonundan ya da bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

 

Liken Skleroz Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Liken skleroz, tedavi edilmediğinde kendiliğinden geçmez. Kronik bir hastalıktır. Bu nedenle ilerleyicidir ve kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiler. İş ve sosyal yaşamındaki sorumluluklarını yerine getirememesine bile neden olabilir. Aynı zamanda liken skleroz ve liken planus nedeniyle oluşan lezyonların, ilerleyen dönemde skuamöz hücreli kansere dönüşme riski de bulunmaktadır. Liken skleroz ilerledikçe, idrar yapma sorunları, cinsel ilişkide ağrı ve orgazm sorunları da ortaya çıkabilir.

 

Liken Skleroz Cinsel İlişki ile Bulaşır Mı?

Liken skleroz, bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu nedenle partnere geçmez. Ancak kadınların liken sklerozdan korunmak için vajinayı irrite edecek davranışlardan kaçınması tavsiye edilir. Hastalık, kişisel hijyenle alakalı değildir. Bununla birlikte vajinanın ıslak kalması, enfeksiyon ve mantar riskini artırdığı için liken hastalığına zemin hazırlayabilir. Sert ve sentetik pedler kullanmak, sıkı pantolon giymek ve genital hijyen ürünleri kullanmak da bu riski artırabilir.

 

Ankara Liken Skleroz Tedavisi

Steroid kremler

Liken skleroz tedavisi Ankara, farklı yaklaşımlar benimsenebilir. Genellikle ilk adım; steroid krem kullanımıdır. Kortizon içeren bu kremler, özellikle enflamasyonu baskılamak konusunda oldukça etkilidir. Ancak 2 – 3 aylık baskılama sürecinden sonra şikâyetler yeniden artabilir. İlerleyici bir hastalık olduğu için bu kremlerle kalıcı bir tedavi mümkün değildir.

 

Menopoz tedavisi

Menopoz döneminde, estrojen kaybına bağlı olarak atrofi yani incelme sık görülen bir şikâyettir. Özellikle bu dönemde liken hastalığı ile karşı karşıya kalan hastalara, estrojen takviyesi yapılabilir.

 

Lazer, PRP ve Kök Hücre Tedavisi

Günümüzde, inatçı liken hastalığının en etkili çözümlerinin başında lazer, PRP ve kök hücre tedavileri gelir. Bu yöntemlerle yapılan liken tedavisinde amaç; vücudun kendi sağlıklı hücreleri sayesinde dokuların güçlendirilmesi ve yenilenmesidir. Bu süreçte, doku hasarları giderilirken incelen dokular da güçlenir. Bu nedenle hem lezyonların yok olmasını hem de oluşabilecek lezyonlara karşı önlem alınmasını sağlayan bir tedavi yaklaşımıdır. Yaklaşık 3 seansta likenden kurtulmak mümkündür. Tüm liken tedavi yöntemleri içerisinde başarı oranı oldukça yüksek ve uzun süre etkili seçenek yeni nesil lazer, PRP veya kök hücre tedavileridir.

 

Lazer, PRP ya da kök hücre tedavileri ile birlikte uygulanan dilatasyon egzersizleri de likenin yarattığı sorunları ortadan kaldırma konusunda oldukça etkilidir. Dilatasyon egzersizleri; özel çubuk ve bujiler yardımıyla vajinanın genişletilmesi ve güçlenmesi için yapılan egzersizlerdir. Bu egzersizleri kişinin kendi başına yapması mümkün değildir. Dolayısıyla mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Ankara liken tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için muayenehanemizi arayabilir; lazer ve PRP tedavisi fiyatlarımızı öğrenebilirsiniz.

 

Cerrahi

Vajina girişini kapatarak, cinsel ilişkiye engel olan lezyonlarda cerrahi yöntemle tedavi de tercih edilebilir.

Yorum Yapın