Rahim Filmi (HSG)

Rahim Filmi (HSG) Ankara

Rahim filmi Ankara; nedeni bilinmeyen kısırlığın ve diğer üreme sistemi hastalıklarının tanısında kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Rahim filmini diğer görüntüleme yöntemlerinden ayıran; film çekilirken rahim içerisine kontrast özelliği olan bir sıvı verilmesidir. Bu sıvı, rahim içerisindeki patolojik bölgelerin boyanmasını sağlar. Boyalı kısımlardaki patolojinin durumu değerlendirilerek, kadın hastalıkları ve doğum alanındaki birçok rahatsızlığın tanısı konulabilir.

Yazımızın devamında, rahim filmi yani HSG hakkında daha fazla bilgi vereceğiz. Ankara rahim filmi fiyatlarını öğrenmek için ise Op. Dr. Didem Kurban’ın muayenehanesi ile iletişime geçebilirsiniz.

Rahim Filmi (HSG) Nedir?

Rahim filmi, rahmin detaylı olarak görüntülenmesini sağlayan, özellikle ultrasonun yetersiz kaldığı tanı süreçlerinde kullanılan bir yöntemdir. Rahim ağzı kanalının, rahim içinin ve fallop tüplerin görüntülenmesini sağlar. En önemli özelliği ise işlem sırasında rahim içerisinde özel bir sıvı verilmesidir. Bu sıvı, rahim içi dokuları boyayarak, hasarlı bölgelerin röntgende net bir şekilde görünmesine olanak tanır. Böylece ultrasonun görüntüleyemediği patolojilerin görülmesini sağlar.

Rahim Filmi Ne İçin Çekilir?

Rahim filmi, genellikle nedeni bilinmeyen kısırlığın araştırılmasında ve tüplerdeki tıkanıklıkların değerlendirilmesinde kullanılır.

Nedeni bilinmeyen kısırlığın araştırılması

Tüplerin açık olup olmadığının kontrol edilmesi

Kürtaj ve diğer karın içi operasyonlardan sonra adet kesilmesinin nedenlerini araştırmak, rahim içi ve tüplerdeki yapışıklıkları tespit etmek

Tekrarlayan düşüklerin nedenini araştırmak için rahim filmi çekilebilir.

Rahim Filmi (HSG) Nasıl Çekilir? 

Rahim filmi çekilmeden önce tam bir jinekolojik muayene yapılır. Eğer enfeksiyona rastlanırsa, işlem bir süre ertelenebilir. Bu süreçte enfeksiyonu gidermek için çeşitli medikal ilaçlar kullanılabilir. Enfeksiyon varken yapılan HSG işlemi riskli olduğu için kişinin düzenli olarak kontrole gelmesi ve enfeksiyonun seyrinin anlaşılması gerekir.

Eğer rahim filmi çekilmesine engel olan herhangi bir sorun yoksa, kadın muayene masasına alınır. Vajina girişi, spekulum adı verilen, özel bir alet yardımıyla genişletilir. Sonrasında ince bir kanül yardımıyla, rahme özel kontrast sıvı verilir. Sıvı rahmin içerisine yayılırken, belli aralıklarla röntgen görüntüleri alınır. floroskopi yöntemiyle, sıvının izlediği yol sürekli olarak izlenir ve kaydedilir. Rahim filmi sırasında hafif bir rahatsızlık hissedilebilir. Dayanılmaz ağrı ya da acı ise söz konusu değildir.

Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

Rahim filminin çekilmesi için adet kanamasının tamamen sonlanmasını beklemek en doğrusudur. Adet döneminde yapılan rahim filmi, hem kadın sağlığı açısından olumsuz sonuçlar doğurabilmekte hem de sonuçların doğruluğunu etkilemektedir. Ankara rahim filmi çekimi ve fiyatları için Op. Dr. Didem Kurban ile iletişime geçebilirsiniz.

Rahim Filmi Sonuçları Nasıl Yorumlanır?

Normal rahim filmi sonuçlarında, rahim altında vajina ve rahim ağzı kanalı net bir şekilde görüntülenir. Rahmin yan kısımlarında bulunan kılcal yapılar ise fallop tüpleridir. Fallop tüplerinin devamında, sıvı karın boşluğuna doğru yayılır. Eğer;

Rahim içine hiç sıvı ulaşmıyorsa rahim ağzı kanalı tıkanıklığı

Rahim içindeki üçgen yapıda leke görülüyorsa rahim içi yapışıklık

Rahim içindeki üçgen yapının bozuk görüntülenmesi ise doğumsal rahim kusuru

Fallop tüpleri görüntülenemiyorsa ya da karın içi boşluğuna sıvı ulaştırmadığı saptanmışsa tüplerin tıkalı olduğu sonucu çıkarılabilir.

Yine de kesin ve net bir değerlendirme yapmak için hasta öyküsünü dikkatlice dinlemek, şikâyetleri bütünlüklü bir şekilde ele almak gerekir.

Ankara Rahim Filmi (HSG) Fiyatları

Rahim filmi yani HSG, günümüzde nedeni bilinmeyen kısırlık olgularının ve kısırlığa neden olan faktörlerin değerlendirilmesinde en kesin sonuçları veren yöntemlerden biridir. Bu nedenle kısırlığın tanı sürecinde önemli rol oynar. Ankara rahim filmi fiyatları ise klinikten kliniğe değişiklik gösterebilmektedir.

Ankara rahim filmi ve fiyatlarımız hakkında detaylı bilgi almak için muayenehanemizle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

Yorum Yapın