Renklerine Göre Vajinal Akıntılar

Vajinal akıntılar, enfeksiyona karşı vajinayı nemli ve temiz tutan sıvı veya mukustur. Bu akıntılar oldukça normaldir, vajinanın işleyişinin sağlıklı olduğunu gösterir.

Vajinal akıntıların renginin dokusunun ve kokusunun değişmesi, vajinanın durumu hakkında bize bilgi vermektedir. Bazı durumlarda bu akıntılar normalin dışında belirtiler gösterir. Bu durumda vajinal akıntıyı takip etmek gerekir.

Vajinadaki dengeyi bozan durumlar;

  • Rahim ağzı kanseri
  • Antibiyotik kullanımı
  • Doğum kontrol hapları
  • Şeker hastalığı
  • Vajinal duş, duş jeli, losyon
  • Vajina içi veya çevresindeki tahriş
  • Vajinal duvarın incelmesi

Vajinal renklerden bahsedecek olursak;

Vajinal akıntının rengi beyaz bulanık görünüyorsa ve kötü koku yayılıyorsa bu durumlara ek olarak da kaşıntı sorununuz varsa muhtemelen mantar enfeksiyonuna sahipsiniz. Bu mantar enfeksiyonu ancak doktor kontrolü altında verilecek ilaçlarla geçmektedir. Mantar enfeksiyonunda akıntının bazen gri renkte görüldüğü de olmuştur ancak gri renk akıntı yalnızca mantar enfeksiyonuna işaret değildir ve cinsel yolla bulaşabilen hastalıklarda da gri renkte akıntı olmaktadır bu durumda vajinal akıntının kokusuna dikkat edilmelidir. Akıntı ağır balık kokusu gibi kötü bir koku yayıyorsa cinsel yolla bulaşan hastalıklar olabileceği üzerinde durulmaktadır.

Vajinal akıntı yeşil, sarı gibi renklerde olduğunda akla ilk gelen hastalıklar bel soğukluğu trikomonaz ve klamidya gibi enfeksiyonlardır. Sarı ve yeşil renk akıntının yanı sıra ağır kötü koku da bu hastalıkların belirtileri de olabilir.

Kırmızı ve kahverengi vajinal akıntı ise adet döngünüz başlamadan birkaç gün öncesinde ve adet döngünüzün sonunda görülmesi normaldir. Ancak diğer hastalık belirtilerinde olduğu gibi akıntının yanı sıra ağır kötü bir koku da varsa enfeksiyon belirtisi veya kanser belirtisi de olabilir. Bu durumlar rahim ve rahim ağzı kanserinde görülen önemli etkenlerdendir.

Pembe akıntı her ne kadar adet döngünüzün habercisi olsa da dış gebelik, yumurtalık kisti gibi önemli sağlık sorunlarının da belirtisidir. Pembe vajinal akıntı gebeliğin ilk dönemlerinde görüldüğünde düşük belirtisi olabilir ancak gebeliğin son dönemlerinde görüldüğünde ise düşük belirtisidir. Dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Yorum Yapın