Vajinal Kuruluk Tedavisi Ankara

Vajinal kuruluk; cinsellik sırasında kadının yeterince ıslanmasını engelleyen, cinsel ilişkinin ağrılı olmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Vajinada bulunan salgı bezleri, vajina uyarıldığında çalışmaya başlar. Salgıladıkları sümüksü sıvı sayesinde vajinayı kaygan hâle getirirler. Doğal kayganlaştırıcı olarak tanımlayabileceğimiz bu sıvı sayesinde rahat ve konforlu bir cinsel ilişki gerçekleşebilir. Bu nedenle vajinal kuruluk mutlaka önemsenmesi ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Vajinal kuruluk tedavisinde kısa sürede başarılı sonuç veren tedavilerin başında ise lazer ve PRP uygulamaları gelmektedir.

Ankara vajinal kuruluk tedavisi ve genital lazer/PRP uygulamaları hakkında daha fazla bilgi için Op. Dr. Didem Kurban’ın muayenehanesi ile iletişime geçebilirsiniz.

Vajinal Islanma (Vajinal Lubrikasyon) Nedir? Nasıl Olur?

Vajinal ıslanma; kadınlarda sağlıklı bir cinsel ilişkinin ilk koşuludur diyebiliriz. Vajina girişinde, ıslanmayı sağlayan birçok özel salgı bezi bulunur. Bunlardan en çok bilinenleri Bartholin ve Skene bezleridir.

Bartholin Bezleri

Vajina girişinde, sağ ve sol kısımlarda bulunur. Kadınlarda vajinal ıslanma yani vajinal lubrikasyonu sağlayan en önemli bezlerden biridir. Bazı durumlarda, Bartholinden salgılanan sıvıları boşaltan kanallar tıkanabilir. “Bartholin absesi ya da bartholin kisti” dediğimiz bu durum, kadın sağlığı açısından ciddi sorunları da beraberinde getirebilir.

Skene Bezleri

İdrar kanalı çıkışında bulunan salgı bezleridir. Vajinanın dış kısmına, idrar kanalı çevresine yerleşirler.  Bu nedenle skene bezlerinin, erkekteki prostat bezine eşdeğer olduğunu söyleyebiliriz.

Bu bezlerden salgılanan sümüksü, şeffaf ve kaygan sıvı, ön sevişme sırasında optimum düzeye ulaşır. Vajinanın ıslanmasını sağlayarak, penisin vajina içerisinde rahat hareket etmesine yardımcı olur. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilmez. Hem kadın hem de erkek cinsel ilişkiden zevk alabilir.

Vajinal ıslaklık, cinsellikteki bu rolünün yanında kadının genel sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Çünkü vajinal kuruluk genel bir şikâyet olduğunda, vajina dudakları birbirine sürterek, tahrişe neden olabilir.

Vajinal Kuruluk Nedenleri Nelerdir? 

Vajinal kuruluk; cinsellik sırasında genital bölgenin yeterince ıslanmaması, kaygan olmaması durumudur. Bu durumda cinsel ilişki de zorlaşır. Kadının kuruluk yaşaması, partner tarafından isteksizlik olarak algılanabilir. Bu yanlış anlaşılmalar, çiftler arasında duygusal sorunlara da zemin hazırlayabilir. Elbette vajinal kuruluk psikolojik nedenlerle ya da isteksizliğe bağlı olarak oluşabilir. Ancak altında yatan fizyolojik sorunlar da söz konusu olabilir.

Vajinal Kuruluğun Yaygın Nedenleri

*Ön sevişmenin kısa olması

*Cinsel isteğin azalması, eşler arasındaki sorunlar

*Cinsellik korkusu

*Disparoni (cinsel ilişki sırasında ağrı)

*Vajinal enfeksiyon

*Hiperprolaktinemi ve benzeri hormonal dengesizlikler

*Emzirme dönemi

*Menopoz

Hiperprolaktinemi (Prolaktin Hormonu Yüksekliği)

Vajinal kuruluğun önemli nedenlerinden biridir. Süt hormonu olarak da bilinen prolaktin hormonu yükseldikçe estrojen seviyesi düşebilir. Buna bağlı olarak da vajinal kuruluk ortaya çıkabilir. Jinekolojik muayene ve tahliller sonucunda prolaktin hormonu yüksek çıkarsa, hormon dengeleyici ilaçlar ile tedavi yapılabilir. Ancak emzirme döneminde olan kadınlar için tedavi süreci, prolaktin hormonu düşürülmeden, özenle planlanmalıdır.

Lazerle Vajinal Kuruluk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde, vajinal kuruluk tedavisinde en etkili yöntemlerin başında lazer tedavisi gelir. Muayenehanemizde de kullanılan, yeni nesil bir CO2 lazer cihazı olan Femilift, genital bölgedeki işlevsel sorunlara da çözüm getirebilmektedir. CO2 lazerin termal etkisi, vajinal dokuların ısınmasını sağlar. Alt katmanlarına kadar ısınan dokularda, kolajen üretimi artmaya başlar. Böylece salgı bezlerinin çalıştırılması ve doku hasarlarının giderilmesi sağlanır. Kısa sürede tamamlanan, etkili bir işlem olduğu için de kişinin kısa sürede sağlıklı bir cinsel yaşama dönmesine yardımcı olur.

PRP ve Kök Hücre ile Vajinal Kuruluk Tedavisi Nasıl Yapılır?

PRP ve kök hücre tedavisi, kişinin kendisinden alınan kan örneğindeki sağlıklı hücrelerin yoğunlaştırılması ile yapılır. Yoğunlaştırılan hücreler, genital bölgeye enjekte edilir. Enjeksiyondan kısa süre sonra, vajinal dokularda hızlı bir yenilenme/güçlenme süreci başlar. Böylece salgı bezlerinin etkin çalışması ve vajinal ıslaklığın yeniden oluşması sağlanır.

Ankara Vajinal Kuruluk Tedavisi 2022

Vajinal kuruluk tedavisinde, günümüzün en modern ve etkili yöntemleri lazer ve PRP uygulamalarıdır. Vajinal kuruluk, birçok kadın için cinsellikten uzaklaşma nedenidir. Oysaki her gün, pek çok kadın, farklı nedenlerle bu sorunu yaşamaktadır. Zamanında tespit edildiğinde kuruluk problemi tedavi edilebilir ve çiftler sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşabilirler.

Ankara vajinal kuruluk tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için muayenehanemizle iletişime geçebilir; Op. Dr. Didem Kurban’dan randevu alabilirsiniz.

Yorum Yapın