Vajinismus, halk arasında cinsel ilişkiye girememe, ilişki sırasında kasılma olarak bilinmektedir. Yeni evli çiftler ilk gece ilişkiye panik nedeniyle giremediğini düşünerek birkaç ay denerler sonra bu sorunun devam etmesiyle yıllarını kaybederler ve araştırdıklarında bu durumun bir hastalık olduğunu anlarlar. Özellikle vajinismus Türkiye’de her 10 kadından birinde görülen bir hastalıktır. Bunun bir hastalık olduğunu kabul edip vajinismus alanında uzman bir hekime başvurarak bu sorundan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Vajinismus hastalarının en büyük ortak özelliği bu sorunu durmadan ertelemeleridir. Vajinismus ameliyatı var mı? Ameliyat var ise olup hemen kurtulabilir miyim? düşünceleri ile sıkça karşılaşmaktayız.

Peki bunu ameliyatla çözebilir miyiz?
Sevgili vajinismus hastaları, bu sorun %90 gibi büyük bir oranla psikolojik nedenlerden kaynaklı bir sorundur ve ameliyat ile vajinismustan kurtulma gibi bir durum söz konusu değildir.
Fakat eğer vajinismus durumu psikolojik değil de fiziksel nedenlerden kaynaklı ise yani anatomik bir sorun varsa o zaman kadın doğum uzmanı muayenede bunu görecek ve sizi ameliyat konusunda bilgilendirecektir.
Bu ameliyat nedir? diye soranlara cevabımız ise; kızlık zarı kaynaklı anatomik sorunlarda doktorunuz size bu durumu anlatarak nasıl bir tedavi uygulayacağını söyleyecektir.
Ameliyat olsam hemen kurtulsam veya kızlık zarımı aldırsam hemen kurtulsam , terapiye mi gitmem gerekiyor yoksa parmak egzersizi mi yapmam gerekiyor gibi sorularla sıkça karşılaşmaktayız.
Vajinismus tedavisi 3 ile 5 gün arasında süren parmak egzersizi kullanılmadan kişiye özel tedavi metodu ile çözülebilen bir sorundur.
Kişiye özel tedavi diyoruz çünkü her vajinismus hastası aynı değildir!!
Kimi hastalar yüksek vajinismus derecesine sahipken kimi hastalar anatomik nedenler ile vajinismus sorunu yaşamaktalar. Bu nedenle öncelik kesinlikle muayenedir.  Evet, biliyoruz muayeneden korkuyorsunuz. Fakat vajinsimus hastalarına yapılan muayene klasik kadın doğum muayenesi değildir ve sadece dışarıdan gözle bakılarak yapılan bir muayenedir.

Yorum Yapın