Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus; kadının cinsel ilişki sırasında kasılması ve cinsel ilişkinin gerçekleşememesi durumudur. Vajinismusun nedenleri %90 psikolojiktir. Kadının cinselliğe dair yanlış algısı, toplumsal baskılar ya da yetiştirilme tarzı vajinismusa neden olabilir. Çiftlerin cinsel yaşamını olumsuz etkileyen bu rahatsızlık, zamanla eşlerin duygusal açıdan da sorunlar yaşamasına neden olabilir. Aynı zamanda kadının kendini yetersiz hissetmesine ve özgüven sorunlarına da yol açabilir. Bu nedenle vajinismus şüphesi olan her kadının zaman kaybetmeden bir kadın doğum uzmanına başvurması gerekir.

Peki vajinismus belirtileri nelerdir? Yazımızda bu soruya cevap vermeye çalışacağız. Ankara vajinismus tedavisi için ise Op. Dr. Didem Kurban’a başvurabilirsiniz.

Vajinismus Nedir? Neden Olur?

Vajinismus; kadının cinsellik sırasında kasılmasına bağlı olarak cinselliğin gerçekleşememesine neden olan bir rahatsızlıktır. Özellikle Doğu toplumlarında, Batı toplumlarına göre yaklaşık 10 kat fazla görülen bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni; geleneksel toplum yapısında cinselliğin aktarılışı, yaşanış biçimi ve bu konudaki bilgisizliktir.

Çocukluk döneminden itibaren, her insan cinsellik konusunda bazı bilgi ve deneyimler edinir. Bu bilgilerin çoğu aileden ve çevreden gelir. Bu süreç içerisinde öğrenilen şehir efsaneleri ve olumsuz deneyimler de bilinçaltında yer eder. Kişi fark etmese bile cinselliğe dair olumsuz kodlanmış bilgilere sahip olabilir. Bunların olumsuz etkisi, ilk cinsel deneyim sırasında ortaya çıkabilir. Kadın kasılabilir ve istese bile vücudu cinsel ilişkiyi reddedebilir.

Vajinismus Psikolojik Bir Problem Midir?

Vajinismusu bir tür kaygı bozukluğu olarak değerlendirebiliriz. Ancak “Genitopelvik Ağrı ve Penetrasyon Bozuklukları” kapsamında ele almak daha doğru olacaktır. Vajinismus, genellikle psikolojik nedenlerle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Nadiren cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olan farklı nedenlerden ortaya çıkabilir. Altta yatan nedenler saptandıktan sonra ise terapi ve egzersizlerle kombine edilmiş, kişiye özel planlanan bir tedavi süreci gereklidir.

Ankara vajinismus tedavisi için muayenehanemizle iletişime geçebilirsiniz.

 

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Yaygın görülen vajinismus belirtileri:

  1. Cinsel ilişkiye girememe (Penis vajinaya giremediğinde eş tarafından yaşanan duygu genellikle “duvara çarpma” olarak tanımlanır.)
  2. Vajinaya penis ya da herhangi bir cinsel obje gireceği zaman panik atak benzeri bir korku yaşama
  3. Cinsel ilişki sırasında korku, heyecan, terleme ve çarpıntı. Bazı hastalarda baygınlık
  4. Cinsel birleşmenin ağrılı olması
  5. Vajinaya dokunamamak, bakamamak, genital bölgeyi yok saymak ve tiksinmek
  6. İlişki sırasında bacakları açamamak
  7. Cinsel ilişki sırasında eşi itmek, kaçmaya çalışmak
  8. Cinsel ilişkiye engel olmaya çalışmak
  9. Vajinaya tampon, parmak ya da fitil yerleştirememek
  10. Jinekolojik muayeneden korkmak

Vajinismus Belirtileri Anlaşılır? Tanısı Nasıl Konulur?

Vajinismus hastaları, sadece cinsel birleşmeden değil vajina içerisine herhangi bir cisim girmesinden de korkabilirler. Bu nedenle jinekolojik muayeneden de kaçınabilirler. Vajinismus ipuçlarını henüz jinekolojik muayene olmadan da verir. Vajinismus belirtileri görülen kadınlarda vajina ve cinsellik hakkındaki fikirlerden kaçınma davranışı gözlemlenebilir. Bu nedenle çiftlerin öyküsü dinlenildiğinde vajinismus kolayca anlaşılabilir. Ancak kesin tanı için basit bir  jinekolojik muayene gerekir. Hasta öyküsü ve jinekolojik muayene birlikte değerlendirilerek, vajinismus tanısı konulabilir.

Vajinismus Tedavi Edilmediğinde Kendiliğinden Geçer Mi?

Vajinismus, kendiliğinden geçen bir hastalık değildir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Tedavi sürecinde, vajinismusun derecesine göre farklı yaklaşımlar belirlenmelidir. Egzersiz ve terapi süreçleri birlikte yürütülerek, kadının her açıdan kendini rahat hissetmesi sağlanmalıdır. Bu süreçte eş desteği de oldukça önemlidir.

Vajinismus Tedavisi Sırasında Can Yanar Mı? Ağrı Olur Mu?

Bu soru birçok hastamızı tedirgin etse de vajinismus tedavisinde herhangi bir ağrı ya da acı hissetmeden, 3 günde sonuç alındığını söyleyebiliriz.

Vajinismus Tedavisi Kalıcı Mıdır?

Vajinismus tedavisinin etkileri kalıcıdır. Tedavi sürecinde hastanın kazandığı bilinç ve eğitimler kadını ömür boyu vajinismustan korur. Ankara vajinismus tedavisi hakkında tüm merak ettikleriniz için muayenehanemizi arayabilirsiniz.

Vajinismus Ne Kadar Sürede Tedavi Edilir? Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus, kesinlikle bu alanda uzmanlaşmış doktorlar tarafından tedavi edilmelidir. Bazı kadın doğum uzmanları vajinismustan farklı branşlarda uzmanlaşmışlardır. Vajinismus, hem psikolojik hem de fizyolojik birçok etkenin rol oynadığı bir rahatsızlık olduğu için mutlaka bu alanda, kapsamlı araştırmalar yapan/çalışan bir doktor tarafından muayene edilmelidir. Tedavi, gerekli durumlarda hipnoz ve akupunktur uygulamaları ile de desteklenmelidir. Özellikle akupunkturun yaygın kullanılmasıyla birlikte, akupunktur, vajinismus tedavisinde başarı oranını da yükseltmiştir. Op. Dr. Didem Kurban’ın bu konudaki deneyimlerini özgeçmişinde bulabilirsiniz.

Vajinismus tedavisi, muayenehanemizde yaklaşık 3 günde tamamlanır. Bu süreçte uygulanan parmak egzersizleri, hastalarımız açısından sıkıcı ya da zorlayıcı bulunduğundan parmak egzersizi tercih edilmez. Bunun yerine her hastamıza özel bir plan yapılır ve 3 – 5 gün arasında vajinismusa kalıcı olarak veda edilebilir.

Yorum Yapın