Vajinismus Egzersizleri Nelerdir?

Vajinismus %90 psikolojik %10 fiziksel nedenlerden kaynaklanan bir sorundur.  Özellikle toplumumuzda kadınların yanlış bilinçlendirilmesi ve korkuları yüzünden vajinal kasılmalar yaşama durumudur. Bu hastalıkta kadın her ne kadar ön sevişme aşamasında iyi olsa da birliktelik sırasında istem dışı şekilde kendini kasar ve birlikteliğe izin vermez ya da çok ağrılı bir birliktelik olur. Vajinismus kendiliğinden geçebilecek bir hastalık değildir. Mutlaka uzman hekime danışmak gerekmektedir. Uzman hekim muayene sırasında vajinismusun nedeninin fizyolojik mi yoksa psikolojik mi olduğunu belirler.

Peki tedavi yöntemi olan vajinismus egzersizleri nelerdir?

Biraz sizlere bu egzersizlerden bahsedeceğiz.

Ayna Egzersizi: Ayna yönteminde kadının, kendini tanıması açısından önemli bir egzersizdir. Tedavide, kadının aynada vajinasını incelemesi, tanıması, öğrenmesi oldukça önemli bir adımdır. Bu yöntem ile kızlık zarı, idrar deliği, makat, iç ve dış dudaklar ayrıntılı olarak incelenir. Bilmediğimiz ve incelemediğimiz organımızdan korktuğumuz için ayna egzersizi kadınlar için son derece rahatlıktır.

Masaj (Dokunma) egzersizleri: Masaj egzersizi de ayna egzersizi gibi kadının kendi organını tanımasını ve haz duyduğu bölgeleri keşfetmesini sağlar. Dış genital bölgeye masaj yapılması kadınları psikolojik olarak rahatlatır. Bu dokunma durumu zamanla korkuları azaltmaktadır.  Kadının dokunarak keşfettiği klitorisi hissetmek kadına mutluluk ve güven kazandıracaktır. Bu durumu eşinin de yapması kadının hazza odaklanmasını sağlamaktadır.

Vajinal Dilatör Egzersizleri: Bu egzersizde vajinanın içerisinde bujiler, tüpler veya çubuklar konularak vajinanın genişletilmesine yönelik yapılan tedavi yöntemidir. Bu uygulamanın evde yapılması mümkün değildir ancak uzman hekiminiz eşliğinde yapılması gerekmektedir. Evde kendi başınıza uyguladığınızda sorun çözüme ulaşmamakla beraber daha da kötü sonuçlar doğurabilir. Lütfen hekime danışınız.

Nefes Egzersizleri: Bir diğer ve en önemli egzersizlerden birisi de nefes egzersizidir. Kişi birleşme sırasında kendini kasıp nefesini tutar ve bu da vajinanın kasılmasına neden olur. Tedavide öğrettiğimiz etkili nefes egzersizi metotları ile birleşme anında gevşemeyi ve doğru nefes alarak sakin kalmayı öğreneceksiniz.

Yorum Yapın