Vajinismus Nedir ?

Vajinismus Nedir ?

Vajinismus nedir; kadın birleşmeyi istemesine rağmen cinsellik sırasında pelvik taban kaslarının kasılmasına neden olan bir hastalıktır. Özellikle baskılanmış, geleneksel toplumlarda sık görülür. Vajinismus hastalığına sahip kadınlar, cinsel birleşmeyi isterler. Ancak doğum, dışkılama ve idrar yapma sırasında kontrol edilen kaslar, cinsellik anında kontrol altına alınamaz. Bu nedenle vajina adeta bir duvara dönüşerek, penetrasyona izin vermez.

 

Vajinismus, %100 tedavisi olan, doğru yaklaşım sayesinde kısa sürede tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ancak tedavi sürecinde parmak egzersizi gibi hastayı stres altına sokan uygulamalar yüzünden birçok hastada mevcut şikâyetler şiddetlenmektedir. Yazımızın devamında vajinismus nedir, belirtileri nelerdir, neden olur, nasıl tedavi edilir gibi sıkça sorulan sorulara yanıt vereceğiz. Ankara vajinismus ve 3 günde vajinismus tedavisi için Op. Dr. Didem Kurban ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Vajinismus Nedir ? Vajinismus Bir Hastalık Mıdır?

Evet, vajinismus bir cinsel işlev bozukluğu hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından yapılan DSM 5 sınıflandırmasına göre; vajinismus ve disparoni “Genitopelvik Ağrı ve Penetrasyon Bozuklukları” kategorisinde yer alır.

 

Vajinismus, tedavi edilmediğinde kendiliğinden geçen bir rahatsızlık değildir. Vajinismusa neden olan kaygı ve huzursuzluk, bilinçaltının derinliklerinde gizlendiği için kişinin kendi kendini telkin etmesi yeterli olmayabilir. Aynı zamanda sorunun üzerinden gelebilmek için pelvik taban kaslarının da eğitilmesi gerekmektedir. Bu nedenle vajinismus tedavi süreci hem psikolojik hem de fizyolojik bir süreçtir diyebiliriz.

 

Vajinismus Neden Olur?

Vajinismusu cinsellikle ilgili bir kaygı bozukluğu olarak da tanımlayabiliriz. Vajinismusun nedenleri %90 psikolojiktir. Nadir durumlarda enfeksiyon, liken ve vulvar vestibulit gibi hastalıklar nedeniyle ortaya çıkar. Bu hastalıklar da doğrudan vajinismusa neden olmaz. Ancak cinsel birleşme sırasında yoğun acıya neden oldukları için vajinismusa zemin hazırlayabilirler. Vajinismusun yaygın nedenlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 

Yetiştirme Tarzı ve Kültürel Kabuller

Vajinismusun başlıca nedeni olarak kabul edilebilir. Cinsel farkındalık ve gelişim, büyüme sürecinin oldukça önemli bir parçasıdır. Bu alana dair bilgiler ve tutumlar ise çoğu zaman aile ve çevreden edinilir. Cinselliğin kötü, kirli bir eylem olduğuna dair söylemler, cinsellikten kaçınılması gerektiğine dair öğütler ve kızlık zarını koruma eğilimi vajinismusa neden olabilir. Bu eğilim de genellikle baskıcı-korumacı ailelerde daha yaygındır.

 

Cinsel Bilgi Eksikliği

Yukarıda saydıklarımıza ek olarak ailenin cinsel bilgi verme konusundaki bilinçsizliği de vajinismus nedenleri arasında sayılabilir. Cinselliğin hiçe sayılması, cinselliğe dair bilgilerin üzerinin örtülmesi ve uzaklaştırılması, cinselliğin kötü ve tehlikeli bir şey olduğuna dair inancı pekiştirir.

 

Cinsellik ile İlgili Mitler ve Yanlış Bilgiler

Bilgisizlik gibi bilgi kirliliği de cinsellik korkusuna neden olabilir. İlk gecede yoğun ağrı olduğu, aşırı kanama olduğu, penisin yanlış yere gireceği gibi mitler kişinin cinsellikten korkmasına neden olabilir. Bu efsanelerin yarattığı korku, bilinçaltının derinliklerine işler. Bu nedenle kişi yetişkin olup, doğrusunu öğrense bile cinsellikten korkmaya devam edebilir.

 

Cinsel Travmalar ve Kişilik Yapısı

Çoğu vajinismus hastası, hassas bir kişilik yapısına sahiptir. Bu nedenle cinselliğe dair duyduğu bilgileri ve deneyimleri hızlı bir şekilde “kötü” olarak kodlayabilir. Kişi kişilik olarak utangaç bir yapıya sahip olabilir. Bu da ilk cinsel ilişkiye dair korkunun derinleşmesine neden olabilir.

 

Aynı şekilde cinsel ilişkiye zorlanma ve cinselliğe dair kötü deneyimler de vajinismusun önemli bir nedenidir.

 

Vajinal Hastalıklar

Nadir de olsa vajinismus somut sıkıntılardan kaynaklanabilir. Kızlık zarının sert ve yüksek yapıda olması, vajina darlığı ve kadın hastalıkları nedeniyle ilk cinsel ilişkide ağrı olabilir. Bu da kişinin sonraki cinsel ilişkilerde de acı yaşayacağına dair yanlış bir inanışa sahip olmasına neden olabilir.

 

Bazı vajinismus olgularında ise ilk değerlendirmede nedenleri tespit etmek mümkün değildir. Nedeni bilinmeyen vajinismus olgularının çoğunda altta yatan nedenler tedavi sürecinde ortaya çıkar.

 

PC (Pubokoksigeus Kası) Nedir?

Pelvik taban kasları, leğen kemiği içinde yer alan kaslardır. Bu kaslar doğum, idrar ve dışkılamanın kontrol edilmesi ve cinsel ilişki için oldukça önemlidir. PC yani Pubokoksigeus kası, bunlar arasında en çok bilinen kastır. Vajinismus, pubokoksigeus kasının kontrolsüz bir şekilde kasılması sonucu ortaya çıkar. Hastalığın şiddetine bağlı olarak kasılmalar bel, bacak ve sırt bölgesine de yayılabilir.

 

Vajinismus ve Öğrenilmiş Çaresizlik Arasındaki İlişki

Vajinismus hastalığında, cinsel ilişkiye engel olan döngü “öğrenilmiş çaresizlik” ile açıklanabilir. Psikolojik bir terim olan öğrenilmiş çaresizlik; sürekli olarak olumsuz tepki alınan bir durumu kabullenme hâlidir. Yani cinsel ilişki denemesinde sürekli olarak zorluk yaşayan kadın, ilişki – korku ve ağrı döngüsüne girer. Bu nedenle penis içeriye girdiğinde değil, henüz vajinaya yaklaşırken bile ağrı olacağına dair güçlü bir endişe hisseder.

 

Vajinismus Cinsel İsteksizlik Nedeniyle Mi Oluşur?

Özellikle toplum arasında sık sık karıştırılsa da vajinismus ve cinsel isteksizlik farklı durumlar, farklı kavramlardır. Vajinismus hastaları, eşlerini arzularlar. Cinsel birliktelik yaşamak isterler. Hatta ilişki öncesindeki ön sevişmede ıslanabilir, uyarılma yoluyla orgazm olabilirler. Ancak cinsel isteksizlik; kişinin cinselliği istememesi, cinsellikten uzaklaşması durumudur. Bu konudaki bilinç, özellikle vajinismus hastalarının eşleri için çok önemlidir. Çünkü birçok erkek cinsellikte yaşanan bu sorunu kişisel algılamakta, bu da eşler arasında duygusal sorunlara da yol açabilmektedir.

 

Vajinismus ve Duygusal Etkileri Nelerdir?

Vajinismus, özellikle kadınlar açısından yıkıcı duygusal etkilere neden olabilir. Çünkü birçok kadın, yıllardır evli olmasına rağmen, vajinismus nedeniyle cinsel ilişkiye girememektedir. Bu da yetersizlik, başarısızlık, çaresizlik duygularına yol açabilmektedir. “Bunlar neden benim başıma geldi?” sorusu kişide yoğun bir öfke hissi uyandırabilir. Bununla birlikte evlilikte de sorunlar oluşmaya başlayabilir. Birçok çift vajinismus tedavisinden sonra gerçekten “eş” gibi hissettiklerini, bağlarının güçlendiğini ifade etmektedir.

 

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir? Tedavi Edilebilir Mi?

Birçok kadın, yaşadığı cinsel sorunun çözümsüz olduğunu düşünerek hastalığı daha da ilerletmektedir. Ancak sanılanın aksine, vajinismus kesinlikle tedavisi olan bir hastalıktır. Doğru yaklaşım ve tedavi yöntemi sayesinde, sadece günler içerisinde vajinismusu yenmek mümkündür. Bu noktada, doktorun bilgi ve deneyimi ortaya çıkmaktadır. Vajinismus tedavisi alanında özel eğitimler alan, vajinismusu hem psikolojik hem de fizyolojik yönüyle tanıyan bir doktorun tavsiyeleri sayesinde tedavi mümkündür. Op. Dr. Didem Kurban’ın bu konudaki bilgi ve deneyimlerini “Hakkımda” kısmında bulabilirsiniz. Ankara vajinismus tedavisi hakkında tüm merak ettikleriniz için ise muayenehanemizle iletişime geçebilirsiniz.

 

Vajinismus teşhisi konan birçok kadın, öncelikle psikologlara yönlendirilmektedir. Psikolojik destek ve cinsel terapi, bu süreçte oldukça önemli rol oynasa da mutlaka teşhisten sonra vajinismusa yönelik jinekolojik muayenenin yapılması ve bu sürecin terapi ve tedavi dengesiyle yürütülmesi gerekir.

 

Ankara Vajinismus Tedavisi

Muayenehanemizde yapılan her vajinismus tedavisi, hastanın kendi ihtiyaçları özelinde planlanır. Bu nedenle tedavide başarı oranı oldukça yüksektir. Tedavilerde parmak egzersizi olmadığı için tedavi süreci hastalarımız için de kolay geçmektedir.

 

Vajinismus tedavisinde fiyatlar ise yapılan uygulamalara ve tedavi metoduna göre değişebilmektedir. Ankara vajinismus fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz muayenehanemizi arayabilir; randevu alabilirsiniz.

Yorum Yapın