Vajinismus Online Terapi İşe Yarar Mı?

Vajinismus, kadının; kaygı, stres ve yanlış bilinçlendirilmesiyle cinsel birliktelik yaşayamama durumudur. Ön sevişme esnasında gayet rahat olan kadın, cinsel birleşme sırasında panik olmaktadır ve istem dışı olarak kendini kasıp cinsel birleşmeye izin vermemektedir veya cinsel birleşme kadın için çok ağrılı geçmektedir.  Vajinal kaslarını cinsel birleşme sırasında kendini koruma altına almak amaçlı kasarak cinsel birleşmeye izin vermemektedir.

Cinsel birleşmeye izin vermeyen vajinal kasılma durumunun birçok psikolojik ya da fizyolojik sebepleri vardır. Vajinismus rahatsızlığı zamanla kadın için çok büyük sorun haline gelmektedir. Kadın giderek kendine olan güvenini kaybedecek ve cinsel isteksizlikler başlayacaktır. Bu durumlarda eşiyle sorunlar yaşayabilmektedir ve bu sorunlar birlikteliklerini derinden etkilemektedir.

Ülkemizde ve dünyada Covid-19 salgınıyla birlikte yeni bir dönem ortaya çıkmıştır. Artık bütün işler online platformlar üzerinden yürütülmeye başlandı. Her şey gibi terapiler de online olarak yapılabilmektedir. Ancak vajinismusta online terapi işe yarar mı sorusuna gelecek olursak cevap HAYIR online terapi vajinismusta etkili DEĞİLDİR.

Nedeni ise bizim uyguladığımız tedavide vajinal kasların kontrolünü sağlamaya yönelik egzersizler yapılmakta ve bu egzersizler hasta ve doktor arasında birebir uygulanan egzersizlerdir. Bu egzersizler online şekilde gerçekleşmesinin sağlıklı olmaması nedeni ile online vajinismus tedavisini tercih etmemekle beraber sağlıklı olduğunu da düşünmemekteyiz.

Yorum Yapın