Vajinismus Tedavi Süresi Ne Kadar?

Vajinismus, vajinada bulunan kasların kasılmasıyla oluşan cinsel birliktelik yaşayamama durumu veya ağrılı, zor bir cinsel birleşme durumuna denilmektedir. Vajinismus, cinsel ilişkiye girememe hastalığı veya ilk gece korkusu olarak da bilinmektedir.  Bu hastalığın temel alt yapısında psikolojik korkular yatmaktadır fakat bu hastalık tahmin edildiği kadar kolay, basit, geçici bir korku değildir. Hastaların çoğu bu hastalığı kendi kendilerine aşabileceklerini düşündüklerinden dolayı tedavi olmaktan kaçınırlar. Ama yapılması gereken en önemli şey uzman bir jinekolog tarafından muayene olunmasıdır. Teşhis konulabilmesi için öncelikle jinekolojik muayene olunmalıdır. Böylece hastalığın ne düzeyde olduğu belirlenecektir. Muayene kesinlikle elle yapılmamaktadır, dışarıdan göz ile herhangi bir anatomik problemin olup olmadığı tespit edilir ve vajinismus hastalığının fiziksel nedenlerden mi yoksa psikolojik nedenlerden mi kaynaklandığı öğrenilir.

Vajinismus tedavisinin yöntemleri oldukça merak konusudur. Hastalar internet ortamında bir takım araştırma yapmaktadırlar ve bu araştırmalar sonucunda kaygı ve korkuları artmaktadır. Vajinismus, %90 oranla korku ve kaygıya bağlıyken %10’luk kısmı ise doğuştan veya sonradan oluşan fiziksel kusurdur. Vajinismus hastalığının temelinde psikolojik sebepler var ise bilişsel davranışsal cinsel tedavi yöntemi uygulanır.  Bunun yanında hipnoz tedavisi, akupunktur gibi alternatif tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır.

Fiziksel nedenlere bağlı bir sorun ise; kızlık zarının sert olması, yüksek kenarlı olması, ara bölmeli olması ve vajinanın dar girişli olmasıyla cinsel ilişkiye girememe gibi nedenlerden kaynaklı ise bu problemler basit operasyonla çözülmektedir.

Vajinismus tedavisinde kişiye özel tedavi metodu ile 1-5 gün gibi hastaya göre değişmekle beraber kısa sürede çözüm mümkündür. Vajinismus tedavi süresi ortalama olarak 1 ile 5 gün arasında değişiklik göstermektedir. Bu tedavideki en temel önemli detay hastalığın derecesi, hastanın motivasyonu ve isteğine bağlıdır. Bu detaylar ile iyileşme süreci de değişmektedir. Bize başvuran vajinismus hastalarımızın sorununu ortalama 1-5 gün gibi kısa bir sürede çözüm bulduk.

Yorum Yapın