Vajinismus’tan Nasıl Kurtulabilirim? Vajinismus Tedavisi Ankara

Vajinismus’tan Nasıl Kurtulabilirim? Vajinismus Tedavisi Ankara

Vajinismus tedavisi Ankara; kadının cinsel ilişkiye girmesini engelleyen, temelleri cinsellik/ağrılı cinsel ilişki korkusuna dayanan bir rahatsızlıktır. Nadiren fiziksel sorunların neden olduğu ağrılı cinsel ilişki nedeniyle de ortaya çıkabilir. Ancak vajinismus hastalarının yaklaşık %90’ında sorun psikolojiktir. Vajinismus, tüm dünyada cinsel işlevi bozan bir “rahatsızlık” olarak kabul edilir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Birçok kadın vajinismustan şüphelenmesine rağmen doktora başvurmayı ertelemektedir. Ancak erteleme sorunun daha fazla büyümesine ve komplike hâle gelmesine neden olabilir.

Vajinismus, muayenehanemizde 3 gün içerisinde tedavi edilen bir hastalıktır. Ağrısız, acısız yöntemlerle, kalıcı olarak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Bu nedenle vajinismus şüphesi olan kadınlar hiç endişelenmeden uzman desteği alabilirler. Eğer siz de Ankara vajinismus tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Op. Dr. Didem Kurban ile iletişime geçebilirsiniz.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, özellikle Doğu toplumlarında sıklıkla görülen, kadınlarda cinsel ilişkiye girmeyi engelleyen bir hastalıktır. Doğu toplumlarında, Batı’ya göre 10 kat daha fazla görülür. Vajinismus; cinsel ilişki sırasında pelvik taban kaslarının aşırı kasılması ile karakterizedir. Pelvik taban kasları, kadınlarda doğum, idrar, dışkılama ve cinsel ilişki sırasında kontrol edilebilen kaslardır. Ancak vajinismus hastalarında, bu kaslar kontrolsüz bir şekilde kasılır.

Kasılan dokular, penis için etten bir duvar oluşturur. Bu nedenle penisin sadece baş kısmı vajinaya girebilir. Ya da tüm çabalara rağmen penetrasyon gerçekleşmez. Penetrasyon denemeleri, kadın için ağrılı bir hâl alır. Bu nedenle ilişki korkusu ve ağrı kadını kısır bir döngüye sokar. Bu noktada kadının tek başına bu yanlış algı ile baş etmesi, cinsellik ile barışması neredeyse mümkün değildir. Bu nedenle vajinismus, bu alanda uzman doktorlar eşliğinde aşılabilecek bir problemdir. Op. Dr. Didem Kurban’ın bu konudaki deneyimini özgeçmişinden inceleyebilir, daha fazla bilgi için hemen randevu alabilirsiniz.

Vajinismus Neden Olur?

Vajinismus, %90 oranında psikolojik bir rahatsızlıktır. Toplumsal baskılar ve cinselliğe dair yanlış tutumlar vajinismusa neden olabilir. Yaygın nedenlerini sıralayacak olursak;

  • Kültürel çevre ve yetiştirme tarzı
  • Cinsellik konusundaki bilgisizlik, yanlış bilgiler, şehir efsaneleri
  • Kişilik yapısı
  • Olumsuz cinsel deneyimler, cinsel travmalar
  • İlk gece korkusu
  • Kızlık zarı ve vajina ile ilgili fiziksel sorunlar olarak sıralayabiliriz.

Vajinismusun nedenleri genellikle jinekolojik muayene ve hasta öyküsü ile birlikte kolayca saptanabilir. Nedeni bilinmeyen vajinismus olgularında ise tedavi sürecinde nedenler su yüzüne çıkabilir.

Vajinismus Tedavi Edilebilir Mi?

Sanılanın aksine, vajinismus tedavi edilebilir. Özellikle günümüzün modern yaklaşımları sayesinde, hastaları strese sokan, hatalı uygulamalar olmadan da vajinismus tedavi edilebilmektedir. Muayenehanemizde yapılan vajinismus tedavilerinde parmak egzersizi kullanılmamaktadır.

PARMAK EGZERSİZİ NEDİR? AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Vajinismus; sadece penetrasyon (cinsel birleşme) korkusu değil, aynı zamanda vajina içine herhangi bir nesnenin girmesine dair korkudur. Bazı hastalarımızda vajinaya dokunamama, bakamama gibi şikâyetler de görülür. Bu durum, kadının cinsel organı, cinselliği ve birleşme hakkındaki kötü düşüncelerini besler. Bu nedenle vajinismus tedavisi kadının vajinasını tanımasına yardımcı olan egzersizler ile de desteklenir (Davranış terapisi).

Parmak egzersizleri de bunlardan biridir. Parmak egzersizlerinin avantajı; kişinin kendi cinsel organını tanıması, parmağıyla hissederek, kıvrımlı yapısını ve derinliğini anlamasıdır. Ancak dezavantajları, avantajlarının önüne geçmektedir.

Peki parmak egzersizlerinin dezavantajları nelerdir?

Yavaş ve uzun sürede sonuç verir. Bu süre 1,5 – 2 yılı bile bulabilir. Bu da eşler için yıpratıcı bir süreçtir.

Kadının ilk aşamada parmak egzersizlerini yapması çok zordur. Bu nedenle başarısızlık duygusu, kadının pes etmesine, ümitsizliğe kapılmasına neden olabilir. Bu süreçte kadının ruh hâli ise oldukça etkilidir. Kişinin vajinismusu yenebilmesi için buna psikolojik olarak da hazır olması, inanması gerekir.

Kişi egzersizi tiksindirici bulabilir ve mevcut sorunlar daha da köklenebilir, hasta tedaviyi bırakabilir.

Akupunktur ile Vajinismus Tedavisi Ankara

Akupunktur ve hipnoz yöntemleri, günümüzde vajinismus tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Özellikle bu süreçte tedaviye direnci ve korkuları fazla olan, olumsuz cinsel deneyimleri olan kişilerde tercih edilmektedir.

Akupunktur tedavisinde, kasların aşırı kasılması engellenir ve kişinin duygusal durumunun dengelenmesi sağlanır. Bu iki etki bir arada geldiğinde, bilişsel – davranışsal terapilerden elde edilen başarıyı da artırmakta, kişinin çok daha kısa sürede sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşmasını sağlamaktadır.

Hipnoz ile Vajinismus Tedavisi Ankara

Hipnoz tedavisi de benzer şekilde kişinin stres seviyesinin düşürülmesinde oldukça etkilidir. Akupunktur ve hipnoz tedavileri, bu süreçte tamamlayıcı tedaviler olarak düşünülmelidir. Tek başına yapıldığında, eğer hasta psikolojik olarak yeterince hazır değilse, yetersiz kalabilmektedir.

Vajinismus Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

Vajinismus tedavisinden en başarılı sonuçların alınması için tedavi mutlaka kişiye özel planlanmalıdır. kaszinó online játékok Yukarıda saydığımız tedavilerin her biri vajinismus tedavisinde etkilidir. Ancak her hastamızda vajinismusun nedenleri, oluşum süreci ve direnci farklıdır. Bazı hastalarımızda vajina bölgesi ile birlikte sırt, karın ve bacaklarda bile kasılma görülmektedir. Bu hastalarımızda stres seviyesi daha yüksek olduğu için ihtiyaçları da daha özel olacaktır. Kişiye özel planlanan tedavi sayesinde, 3 gün gibi kısa bir sürede vajinismusu yenmek mümkündür.

3 Günde Vajinismus Tedavisini Yenmek Mümkün Mü?

Vajinismus tedavisi Ankara, günümüzün modern yaklaşımları sayesinde 3 gün içerisinde tamamlanabilmektedir. Vajinismus tedavisinin uzun sürmesindeki en önemli faktörlerden biri parmak egzersizleridir. Bu egzersizler birçok hastayı stres altında bıraktığı için tedavi süreci de uzamaktadır. Oysaki akupunktur ve hipnoz gibi rahatlatıcı uygulamalarla desteklenen, kişinin ihtiyacına uygun egzersiz türüyle yapılan tedaviden kısa sürede sonuç alınabilmektedir.

Ankara Vajinismus Tedavisi Fiyatları 2022

Vajinismus tedavisi, mutlaka bu alanda uzman olan, deneyimli bir doktor tarafından yapılmalıdır. Bu konudaki yeni yaklaşımların takip edilmesi, hastanın süreci en rahat şekilde atlatmasına da yardımcı olacaktır. Tedavi süreci muayenehanemizde her hastamıza özel planlanır. Bu nedenle fiyatlarda da değişkenlik olabilmektedir. Ankara vajinismus merkezi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, muayenehanemizi arayabilirsiniz.

Yorum Yapın