Vakumla Kürtaj Ankara

Vakumla Kürtaj Ankara

Vakumla kürtaj Ankara; gebeliğin özel vakumlu kanüllerle sonlandırılması işlemidir. Günümüzde en çok tercih edilen kürtaj yöntemidir. Klasik kürtaj uygulamasına göre daha güvenilirdir. Kısa sürede tamamlanması ve enfeksiyon riskini minimuma indirmesi açısından daha konforludur. Küretle kürtaj yöntemindeki gibi gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilir. “Vakumla aspirasyon” olarak da bilinmektedir.

Yazımızın devamında, vakumla kürtaj hakkında daha fazla bilgi bulabilir; Ankara vakumla kürtaj fiyatları için Op. Dr. Didem Kurban ile iletişime geçebilirsiniz.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için yapılan cerrahi işlemdir. Aynı zamanda tehlikeli gebeliklerin sonlandırılması ve düşük tedavisi amacıyla da uygulanmaktadır. Bazı durumlarda ise gebelik söz konusu olmasa da, rahmin içinden biyopsi almak amacıyla yapılır.

Kürtaj uygulaması doktor ve hasta arasında gizli tutulan bir işlemdir. İşlemin yapıldığına dair kayıtlar gizli tutulur. Hasta 18 yaşından büyük ve bekârsa üçüncü bir kişi ile paylaşılması söz konusu değildir.

Vakumla Kürtaj Ankara Nedir?

Vakumla kürtaj; küret ile yapılan kürtajın aksine, gebelik kesesinin rahimden vakum yöntemi ile alınmasını sağlayan bir işlemdir. Vakumla kürtaj işleminde, özel vakumlu kanüller kullanılır. Rahim içi dokularına verilen tahribatın daha az olması nedeniyle daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu da ameliyat sonrası riskleri ciddi oranda düşürmektedir.

Vakumla Kürtajın Farkları ve Avantajları Nelerdir?

Vakumla kürtajda içerde parça kalması çok düşük bir ihtimaldir. Bu da kürtajı daha güvenilir bir uygulama hâline getirmektedir.

Operasyon sırasında gelişebilecek komplikasyonlardan biri olan rahim delinmesi riski daha azdır.

Küret ile yapılan kürtaja göre daha kısa sürede tamamlanır.

Dokulara verilen hasar daha az olduğu için kürtaj sonrası enfeksiyon riski de daha düşüktür.

Vakumla Kürtaj Sırasında Ağrı Ya da Acı Hissedilir Mi?

Vakumla kürtaj, anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bu nedenle hastalarımız ağrı ya da acı hissetmezler. Genellikle lokal anestezi ya da hafif bir anestezi türü olan sedasyon ile işlem yapılır. Sedasyon, genel anesteziye göre daha hafif bir uyku yöntemidir. Narkozun ağır etkilerinin azalmasını sağlar. Özellikle kısa süreli cerrahi işlemler için ideal anestezi yöntemlerinden biridir. Narkoz sonrası bulantı, kusma ve sersemlik şikâyetlerini de ortadan kaldırdığı için kişinin kürtajdan sonra, aynı gün içerisinde evine dönebilmesini sağlar.

Vakumla Kürtaj Nasıl Yapılır?

Vakumla kürtaj işleminde anestezi yapıldıktan sonra, vajina girişi temizlenir ve spekulum ile genişletilir. Genişletilen vajina girişinden, vakum özelliği olan kanül sokulur. Kanülün çekim gücü rahim içerisinde negatif basınç yaratarak, gebelik kesesinin dışarı çıkarılmasını sağlar. Son kontroller de yapılıp, rahim içi kontrol edildikten sonra işlem tamamlanır ve hasta uyandırılır.

Vakumla Kürtaj Ankara Ne Zaman Yapılır?

Hem vakumla kürtaj hem de klasik kürtaj işlemi için yasal sınır gebeliğin 10. haftasıdır. Yani gebeliğin 2,5 ayı dolduğu anda kürtaj işlemi yapılmaz. Gebelik haftasının hesaplanmasında ise mutlaka uzman bir jinekologa danışmak gerekir. Çünkü gebeliğin öğrenildiği tarih, gebeliğin ilk haftası değildir. Kadının adet dönemine göre gebelik haftası hesaplanır. Ankara kürtaj, kürtajın yasal sınırları hakkında tüm merak ettikleriniz için Op. Dr. Didem Kurban ile iletişime geçebilirsiniz.

Vakumla Kürtaj Kimlere Yapılır?

Vakumla kürtaj, istenmeyen ya da tehlikeli gebeliklerin sonlanması için tüm kadınlara yapılabilir. Ancak;

18 yaşından küçük kadınlara yapılan kürtajda (kadın evli olsa bile) aile onayı alınması gerekmektedir.

18 yaşından büyük ve evli kadınlarda ise eş onayı alınması gerekmektedir.

Kürtaj, hasta gizliliği kapsamında korunan bir bilgidir. Bu nedenle kürtaj işlemi ve işleme dair tüm detaylar, doktor ile hasta arasında gizlidir.

Vakumla Kürtajdan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Vakumla kürtaj, klasik kürtaj yöntemindeki riskleri azaltsa da cerrahi bir işlem olarak değerlendirilir. Bu nedenle enfeksiyon riski söz konusudur. Bu riski en aza indirmek için;

Yaklaşık 15 gün süre ile cinsel ilişkiden kaçınmak

Sauna, havuz ve ortak tuvaletlerden uzak durmak

Bir süre ayakta duş almak

Tampon yerine ped kullanmak gerekir.

Yaklaşık 1 – 1,5 hafta kadar ara kanamalar olabilir. Ancak kanama yoğunlaşırsa ya da şiddetli ağrı ve ateş şikâyetleri de eklenirse mutlaka yeniden kadın doğum uzmanına başvurmak gerekir.

Ankara Vakumla Kürtaj Fiyatları 2022 – 2023

Vakumla kürtaj, özellikle Ankara gibi büyük illerde giderek daha fazla tercih edilen bir kürtaj yöntemidir. Deneyimli ve alanında uzman doktorlar tarafından yapıldığında, oldukça güvenlidir. Ankara vakumla kürtaj fiyatları ise klinikten kliniğe değişmektedir. Muayenehanemiz ile iletişime geçerek, kürtaj fiyatları hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yapın