Vulvar Vestibulit Tedavisi Ankara

Vulvar Vestibulit Tedavisi Ankara

Vulvar vestibulit, kadınlarda ağrılı cinsel ilişkiye neden olan bir rahatsızlıktır. Vulvar vestibulit sendromu olan kadınlar, cinsel ilişki sırasında yaşadıkları ağrıyı bıçak kesiğine ya da yangılı bir yara acısına benzetirler. Kızlık zarına yakın bölgedeki vestibulm bölgesinin aşırı hassas olmasına bağlı oluşan bu sendrom, tedavi edilmediğinde cinsel yaşamı ciddi şekilde etkileyebilir. Tedavi edilmediğinde kendiliğinden geçen bir rahatsızlık olmadığı için kişinin ağrılı cinsel ilişki durumunda zaman kaybetmeden doktora başvurması gerekir.

Vulvar vestibulit tedavisinde uygulanan en etkili yöntemler ise genital PRP, genital lazer ve cerrahidir. Bu tedavi seçeneklerinden hangisinin hasta için ideal olduğuna, şikâyetlerin derecesine göre karar verilir. Yazımızın devamında vulvar vestibulit hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Ankara vulvar vestibulit tedavisi için ise Op. Dr. Didem Kurban ile iletişime geçebilirsiniz.

Vulvar Vestibulit Nedir?

Vulvar vestibulit; vestibulm bölgesinin aşırı hassas olmasına bağlı oluşan bir rahatsızlıktır. Vestibulm; kızlık zarı tabanını da içeren, ince ve hassas bir dokudur. Bu bölge, cinsel ilişki sırasında temasın yoğun olduğu bir bölgedir. Dolayısıyla penisin vajina içindeki hareketleri, bu bölgenin acımasına hatta cinsel ilişkinin imkânsız hâle gelmesine neden olabilir.

Vulvar vestibulit, vajinismustan farklı bir rahatsızlıktır. Psikolojik faktörlerin etkisi yok denecek kadar azdır. Kadın fiziksel bir acı hissettiği için cinsel ilişkiden kaçınır. Ancak bu durum cinsel ilişki korkusunu beraberinde getirebilir. Bu nedenle vajinismus ve disparoniye zemin hazırlayabilir.

Vulvar Vestibulit Tanısı Nasıl Konur?

Vulvar vestibulitin başlıca semptomu cinsel ilişki sırasında ağrıdır. Bu nedenle kadınlar yaşadığı sorunu direkt bu sendroma yoramayabilir. Acının geçici olduğunu düşünebilir ve jinekolojik muayeneyi geciktirebilir. Oysaki vulvar vestibulit tedavi edilmediği sürece geçmez. Bu nedenle zaman kaybetmeden kadın doğum uzmanına başvurmak gerekir. Jinekolojik muayene sırasında yapılan pamuk uçlu test sayesinde, kolayca tanı konulabilir. Ucunda pamuk olan ince bir çubuğun vestibulm bölgesine değdirilmesi ile test yapılır. Eğer kadın buna rağmen acı hissediyor ve irkiliyorsa, vulvar vestibulm tanısı konulabilir.

Vulvar Vestibulit Neden Olur?

Vulvar vestibulitin en önemli nedeni tekrarlayan vajinal enfeksiyonlardır. Bununla birlikte HPV enfeksiyonları da vestibulm bölgesinde irritasyona neden olabilir.

Vulvar vestibulitten korunmak için bölgeyi tahriş edebilecek materyallerden uzak durmak gerekir.

Ped yerine tampon kullanmak

Kokulu tuvalet ürünleri kullanmak

Vajinal duş

Aşırı dar kıyafetler giymek enfeksiyon ve vulvar vestibulit riskini artırabilir.

Vulvar Vestibulit Nasıl Tedavi Edilir?

Vulvar vestibulit, tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Ancak tanı sürecinde hastalığın derecelendirilmesi oldukça önemlidir. Hafif ve orta dereceli olgularda cinsel ilişki mümkündür ancak oldukça acılıdır. Şiddetli vakalarda ise cinsel ilişki hiç mümkün olmayabilir. Eğer rahatsızlık hafif – orta şiddette seyrediyorsa lazer ve PRP tedavileri ile kısa sürede, etkin sonuç alınabilir.

Lazer ve PRP ile Vulvar Vestibulit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vulvar vestibulit tedavisinde günümüzün en etkili tedavilerinden biri de lazerdir. Yeni nesil CO2 lazerlerden olan Femilift lazer, vulvar vestibulit tedavisinde de güvenle kullanılabilmektedir. Lazer ışınlarının canlandırıcı etkisi, vajinal dokulardaki kolajen üretimini artırır. Kolajen üretiminin artması ise vestibulm bölgesindeki hassasiyetin azalmasına, dokuların güçlenmesine yardımcı olur. Benzer şekilde PRP de kolajen ve elastin bağları çalıştırarak, vulvar vestibulit tedavisinde başarılı sonuçlar verir.

Ankara Vulvar Vestibulit Tedavisi

Şiddetli vulvar vestibulit vakalarında ise en etkili tedavi yöntemi cerrahidir. Eğer kişi şikâyetlerini fark ettiği anda doktora başvurursa, lazer ve PRP tedavisi ile başarılı sonuçlar elde edilebilir. Ankara lazerle vulvar vestibulit tedavisi fiyatlarında uygulanacak seans sayısı ve tedavi planlaması belirleyicidir. Bu nedenle muayenehanemizin tedavi fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilir; Op. Dr. Didem Kurban’dan randevu alabilirsiniz.

Yorum Yapın